Hlavní město Praha zvítězilo ve druhém ročníku národní soutěže Chytrá města pro budoucnost celkem ve třech kategoriích a jeho projekty zcela dominovaly soutěži, která oceňuje řešení přispívající k rozvoji konceptu chytrých měst v České republice.
Během úterního předávání ocenění municipalitám a dodavatelům nejvýznamnějších projektů Smart City a Smart Region z České republiky, Slovenska a Německa za rok 2018 zvítězilo hlavní město Praha celkem ve třech kategoriích: Chytré město 2018 nad 50 000 obyvatel; Chytrý region 2018 a Cena odborné poroty. „I díky této soutěži Praha ukázala, že je skutečným leaderem v oblasti zavádění a testování inovativních řešení v městském prostředí. Obzvláště mě těší cena odborné poroty za nejlepší datový portál města za rok 2018, kterou jsme získali za datovou platformu hlavního města Prahy Golemio. Právě kvalitní městská data a jejich následné využití pro řízení města jsou zcela zásadním stavebním materiálem pro budování Smart City,“ zhodnotil výsledky soutěže pražský primátor Zdeněk Hřib.
V kategorii Chytré město nad 50 000 obyvatel zvítězila Praha s projektem virtualizace a 3D datového modelu města Prahy, kde členové a členky odborné poroty ocenili především jedinečnost využití prvků virtuální reality, které integrují městská data pro následné plánování potřeb města a jeho řízení. Městská společnost Operátor ICT na tomto projektu spolupracovala se startupem grey dot, který se právě virtuální realitě věnuje. Hlavní cena v kategorii Chytrý region pro tento rok byla udělena společnému projektu Prahy a Středočeského kraje regionální dopravní systém PID Lítačka, který od srpna letošního roku propojuje tyto dva kraje a umožňuje cestovat v jednom odbavovacím systému a na jeden cestovní doklad. Jedná se přitom o největší dopravně odbavovací systém v České republice, který má dosah na téměř 3 miliony obyvatel.
„Bylo nám velkou ctí účastnit se soutěže Chytrá města pro budoucnost 2018 a za celý tým městské společnosti Operátor ICT jsme hrdí na úspěch projektů, které pro naše hlavní město testujeme a uvádíme do provozu. Pevně věřím, že regionální dopravní systém PID Lítačka, který vzniknul díky jedinečné spolupráci spousty aktérů, může být inspirací pro další česká i evropská města a regiony,“ dodává Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, a. s., která má testování a zavádění inteligentních a inovativních řešení v Praze na starosti.
Letošní druhý ročník ocenil projekty v celkem jedenácti kategoriích. Odborná porota se skládala se zástupců a zástupkyň z řad státní a veřejné správy, odborových svazů, inovačních platforem a zástupců významných dodavatelů. Následující ročník soutěže Chytrá města pro budoucnost se v roce 2019 soustředí na spolupráci s vládními a expertními institucemi napříč středoevropským regionem.
V úterý 27. listopadu se rovněž uskutečnilo předávání cen již šestého ročníku soutěže pořádané Nadací Open Society Fund Společně otevíráme data. Zde v rámci kategorie Smart Prague, jehož partnerem byla právě společnost Operátor ICT, byla oceněna aplikace „P+R Praha – predikce parkování pro rok 2019“. Tato aplikace byla vyvinuta za použití především real-time dat zveřejněných v rámci datové platformy hlavního města Prahy Golemio.