Virtuální realita, 3D model Prahy, souboj v hackování pražských dat… i to zažijete na slavnosti Legendy již tento víkend

7. 6. 2018
image-virtualni-realita-3d-model-prahy-souboj-v-hackovani-prazskych-dat-i-to-zazijete-na-slavnosti-legendy-jiz-tento-vikend

Automobilová slavnost odstartuje již tento pátek na Výstavišti Praha. Pátý ročník akce Legendy nabídne návštěvníkům nejen motoristický zážitek, ale také nahlédnutí do světa nejnovějších technologií. V Pavilonu Budoucnosti tak představí své inovační projekty vedle dalších partnerů i hlavní město Praha spolu s Operátorem ICT.

„Praha se v rámci koncepce Smart Prague 2030 věnuje řadě technologických projektů.
Za nejdůležitější součást, lépe řečeno za jejich jádro považuji práci s městskými daty. Analýza, vizualizace a simulace na základě dat, např. z oblasti dopravy nebo životního prostředí, pomohou zlepšit některé procesy ve městě a zároveň je poskytneme veřejnosti, aby mohly vznikat užitečné aplikace,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Návštěvnici Pavilonu Budoucnosti se budou moci sami přesvědčit, jak konkrétní projekty, které Praha v současnosti spouští, vypadají, a jak je lze v praxi využít. Bude zde přichystána ochutnávka projektu Datové platformy, kterou Operátor ICT, městská firma, která má v Praze zavádění inovací na starosti, spustí tento měsíc.  Na jednom místě, v Datové platformě, se budou sbíhat a analyzovat důležitá data o městě. Zároveň bude fungovat i webové rozhraní, kde budou k dispozici i informace ve formátu otevřených dat, tak aby je mohla veřejnost dále využít. S Datovou platformou Prahy se návštěvníci v Pavilonu seznámí za pomocí digitální interaktivní prezentace.

Tím však expozice pražských projektů zdaleka nekončí. Návštěvníci Pavilonu Budoucnosti si budou moci na vlastní oči vyzkoušet, jak může být městu prospěšná technologie virtuální a rozšířené reality. Po nasazení speciálních brýlí uvidí simulaci pražských Dejvic. To je zatím malá část toho, jak v budoucnu bude hlavní město tuto technologii využívat pro simulaci některých situací, na které se tak bude moci metropole lépe připravit, např. půjde o krizové stavy, jako jsou živelné pohromy, evakuace, dopravní uzavírky či změny ve městě v případě konkrétní urbanistické výstavby.

„Považuji za velmi důležité občanům Prahy představovat a vysvětlovat projekty, které budou mít obrovský význam pro budoucnost Prahy a zejména pro skutečně efektivní řízení našeho města,“ dodala primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. 

V průběhu prohlídky Pavilonu Budoucnosti si budou moci návštěvníci posedět na moderních lavičkách, na kterých mohou dobít své chytré telefony nebo se připojit na Wi-Fi síť. Desítku těchto laviček, které měří i okolní klimatické podmínky, testovala Praha nedávno ve svých ulicích. Ohlasy uživatelů na to, že si mohou pohodlně venku dobít mobil nebo se připojit na internet, byly velmi pozitivní.

Kromě technologických prezentací si budou moct návštěvníci při příležitosti 100 letého výročí založení Československa prohlédnout také expozici historie aut. 

Hackování pražských dat

Máte rádi výzvy? Víte, co byste v Praze chtěli zlepšit a baví vás programování? Potom jste ti praví, kteří by se měli zúčastnit historicky prvního hackathonu pořádaného hlavním městem Prahou. V rámci akce Legendy se ve dnech 8.–9. června uskuteční Smart Prague Hack Fest.

„Hackathony jsou skvělou příležitostí, jak do diskuse o inovacích v Praze vtáhnout mladou generaci. Proto jsme se rozhodli uspořádat vlastní metropolitní hackathon. Mladým talentům poskytneme pražská data z různých oblastí a uvidíme, s jakými nápady přijdou. Navíc jsem moc ráda, že na přípravách akce se aktivně podílí Smíchovská střední průmyslová škola, která patří k top školám v ČR v přístupu k novým technologiím,“ řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

O co tedy jde? Praha spolu s partnery akce poskytne zajímavá data o městě z různých zdrojů
a oblastí. Na účastnících bude během čtyřiadvacetihodinového programovacího maratonu vymyslet, jak data smysluplně využít. Jaké služby v Praze pomocí těchto dat zlepšit nebo přijít s novými aplikacemi, které budou pro Pražany užitečné.

„Jsem rád, že společně s Operátorem ICT můžeme společně pořádat tuto významnou událost. Naším prvním úkolem bylo vyhotovení webu, jehož finální úpravy právě probíhají. Dále zajišťujeme technické partnery akce, na jejichž zařízeních budou soutěžící realizovat své bezpochyby inovativní nápady,“ dodal ředitel Smíchovské SPŠ Ing. Radko Sáblík.

Smart Prague Hack Fest 2018 je otevřený studentům středních a vysokých škol. Soutěžit mezi sebou budou pětičlenné týmy. Na místě budou k dispozici zkušení mentoři, se kterými se bude možné
o vznikajících nápadech radit.