V Praze se objeví 87 chytrých sloupů veřejného osvětlení, pilotní projekt odstartuje v Karlíně

19. 7. 2017
image-v-praze-se-objevi-87-chytrych-sloupu-verejneho-osvetleni-pilotni-projekt-odstartuje-v-karline

Karlínské náměstí již brzy získá nové modernější osvětlení. Městská společnost Operátor ICT v rámci pilotního projektu Chytrá světla PLUS zmodernizuje světla veřejného osvětlení s cílem snížit spotřebu elektrické energie a zároveň je doplní o další funkcionality pomocí instalovaných měřicích senzorů. Rozhodla to na úterním jednání Rada hl. m. Prahy. Modernizované lampy veřejného osvětlení zvýší také bezpečnost občanů v dané lokalitě.

Celkem se se zmodernizuje 87 sloupů veřejného osvětlení. Kromě toho, že chytré osvětlení sníží energetickou náročnost a tím i náklady za osvětlení, budou lampy vybaveny i senzory. Ty budou sbírat zajímavá a důležitá data o kvalitě ovzduší, teplotě, ale třeba i hluku nebo hustotě dopravy. Do budoucna by lampy mohly zabezpečovat také sběr dat z okolních budov, laviček, chytrých odpadkových košů, parkovacích automatů apod. 

Ve druhé části projektu, kterou Radě hl. m. Prahy v srpnu předloží primátorka, se plánuje kompletní výměna 5 kusů sloupů za nové chytré lampy. Každá z nich bude obsahovat i dvě nabíječky pro elektromobily.