Revoluce v pražské a regionální dopravě

23. 8. 2018
image-revoluce-v-prazske-a-regionalni-doprave

Od pondělí 27. srpna 2018 budou moci obyvatelé a návštěvníci Prahy a Středočeského kraje jednodušeji cestovat městskou hromadou dopravou v hlavním městě a příměstskou dopravou ve Středočeském kraji. Cestující budou mít díky novému regionálnímu dopravnímu systému PID Lítačka rozšířenou možnost výběru nosičů svých dlouhodobých časových kupónů Pražské integrované dopravy na webu www.pid.litacka.cz. Nová mobilní aplikace PID Lítačka zase cestujícím umožní zakoupit jednotlivé jízdné pro všechna pásma v Pražské integrované dopravě.

 

Nový regionální dopravní systém PID Lítačka, který bude mít dopad na cestování až tří milionů cestujících, je v českém prostředí ojedinělým projektem, který se vyznačuje propojováním
a digitalizací odbavovacích systémů mezi Středočeským krajem a hlavním městem.    

„Moc mě těší, že Pražanům a Středočechům se usnadní cestování prostředky veřejné hromadné dopravy. Jsem ráda, že jsme se konečně vydali cestou digitalizace a zavádění technologií 21. století do odbavování cestujících v hlavním městě a ve Středočeském kraji, a definitivně tak uzavíráme nechvalně proslulou kapitolu karty Opencard,“ okomentovala nový regionální dopravní systém PID Lítačka pražská primátorka Adriana Krnáčová. S nově spouštěným systémem tak dochází k liberalizaci nosičů dlouhodobých jízdních kupónů. Do budoucna bude ambicí města vyvinout chytrou kartu, která bude vázána na nejrůznější aplikace, provozní služby a benefitní programy pro občany Prahy a Středočeského kraje. Právě zde město vnímá veliký potenciál pro rozvoj PID Lítačky. 

Díky novému dopravnímu systému PID Lítačka bude na cestujících, zda si dlouhodobé kupóny jako doposud budou nahrávat na kartu Lítačka či nově na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní bankovní karty. V současné době pracujeme na propojení PID Lítačky na další městské služby, jako je například podpora intermobility v Praze. Naše plány na budoucí rozvoj karty PID Lítačka představíme ještě v letošním roce,“  doplnila primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

 foto1

 

Mobilní aplikace PID Lítačka

Nedílnou součástí regionálního dopravního systému je také spuštění mobilní aplikace PID Lítačka. Ta je uživatelům dostupná v tzv. testovací beta verzi již od začátku měsíce srpna. Od 1. září poté zcela nahradí dopravní aplikaci PID Info.

Mobilní aplikace PID Lítačka umožní kromě nákupu jednorázového jízdného (s platností až tři dny) také možnost nákupu lístků dopředu s jejich pozdější aktivací, možnost přeposílání jízdenky třetí osobě, možnost aktivace více jízdenek najednou, vyhledávání aktuálního spojení včetně výluk
a omezení či přehled parkovišť P+R s jejich aktuální obsazeností. Nová aplikace PID Lítačka umožní poprvé cestujícím ve Středočeském kraji nákup elektronického jízdného prostřednictvím mobilní aplikace.

foto2

 

Konec Opencard

Se spuštěním regionálního dopravního systému PID Lítačka dojde také k postupnému ukončení provozu karty Opencard. Všechny do té doby platné karty Opencard budou přeneseny do nového systému, a cestující tak budou moct bez obav dál jezdit. Od 1. listopadu již ovšem nepůjde nahrávat na kartu Opencard žádné nové dlouhodobé časové kupóny. Cestující, kteří si před tímto datem zakoupili časový kupón, samozřejmě budou moct s Opencard dál jezdit, dokud jim kupón nevyprší.
Po vypršení bude na cestujících, na který z podporovaných nosičů si své dlouhodobé časové kupóny nahrají.