Projekt OICT, který umožňuje „chytré parkování“, uspěl v soutěži Parkoviště roku

5. 10. 2020
image-projekt-oict-ktery-umoznuje-chytre-parkovani-uspel-v-soutezi-parkoviste-roku

Další ocenění si na své konto připsala městská společnost Operátor ICT, a. s, (OICT). Projekt Systém pro automatizovaný vjezd a výjezd vozidel z městského parkoviště, který spol. OICT spustila v loňském roce v pražských Letňanech, se umístil na třetím místě v soutěži Parkoviště roku v kategorii Inovace. Soutěž pořádá Česká parkovací asociace.

Ocenění si samozřejmě velmi vážíme. Hlavní ale je, že se naše projekty osvědčují v praxi a řidičkám a řidičům, kteří využívají parkoviště P+R v Letňanech, se usnadnilo parkování, protože mohou už více než rok pro snadné a rychlé placení za parkovné využít mobilní aplikaci Moje Praha. Parkovné tak jde jednoduše zaplatit přímo z auta a díky aplikaci lze mít všechny údaje o parkování pod kontrolou,uvedl generální ředitel OICT Michal Fišer. 

Projekt Systém pro automatizovaný vjezd a výjezd vozidel z městského parkoviště je součástí koncepce multimodální veřejné dopravy v Praze a vychází z potřeby reagovat na trendy, jako je inteligentní řízení dopravy, digitalizace a zvyšování bezpečnosti, efektivity a regulace individuální dopravy ve městě. Podpora čisté mobility patří totiž mezi klíčová témata projektů Smart Prague. Jednou ze šesti základních oblastí koncepce Smart Prague do roku 2030 je mobilita budoucnosti, která bude čistá, inteligentní, samořídící a sdílená a jejímž cílem je snížit emise z dopravních prostředků a učinit dopravu v Praze plynulejší a pohodlnější. Podpora a rozvoj udržitelných forem dopravy jako alternativy ke stávajícím prostředkům individuální městské přepravy je proto nedílnou součástí této koncepce.

I pomocí tohoto projektu usilujeme o to, aby byla doprava v Praze plynulá a udržitelná, ne však na úkor pohodlí jejích účastníků. Snažíme se zajistit pozitivní motivaci pro využití parkovišť P+R a dalších prostředků hromadné dopravy ve městě mimo jiné prostřednictvím naší aplikace Moje Praha, kterou neustále zlepšujeme a rozšiřujeme,doplnil místopředseda představenstva OICT Matej Šandor.

Pilotní projekt OICT pozitivně vyhodnotila také Rada hl. m. Prahy, která na jeho základě pověřila Technickou správu komunikací hl. m. Prahy, aby rozšířila projekt i na další parkoviště P+R. Řidiči a řidičky tak mohou využít mobilní aplikaci Moje Praha stále častěji, aniž by potřebovali mít u sebe hotovost nebo se zdržovali u platebních automatů. Po rozšíření projektu na další parkoviště za ně vše zajistí systém automatické identifikace vozidel při vjezdu a výjezdu z městských parkovišť a kamery pro čtení SPZ v rámci aplikace Moje Praha. „Při prvním použití nahrajete SPZ svého vozidla a údaje z platební karty a pro platby následující již nebude nutné požadované informace znovu zadávat. Na vjezdu a výjezdu z parkoviště instalované kamery rozpoznají danou SPZ a zajistí volný průjezd vozidla. Uživatelé si mohou zvolit, zda platba parkovného proběhne zcela automaticky při výjezdu anebo ji chtějí pokaždé potvrdit,vysvětlil Jaromír Konečný, projektový manažer oddělení Smart Prague, který má tento projekt na starosti.