Pražané se zapojili do rozvoje města skrze digitální schránky na zpětnou vazbu

18. 7. 2024
image-prazane-se-zapojili-do-rozvoje-mesta-skrze-digitalni-schranky-na-zpetnou-vazbu

Zapojit Pražany do rozvoje jejich města, právě to byl záměr pilotního projektu zaměřeného na sběr zpětné vazby s názvem „Překonávání hranic pomocí situačních průzkumů“, kde se OICT zhostil role manažera projektu. Sběr zpětné vazby a zapojení obyvatel do městského plánování probíhal v rámci projektu CommuniCity, který je součástí evropského programu Horizon Europe financovaného Evropskou komisí.

Na Puškinově náměstí a v parku Hadovka na Praze 6 se na začátku dubna 2024 objevily digitální schránky na sběr zpětné vazby, které instaloval OICT ve spolupráci s příspěvkovou organizací KITT6, která pro Prahu 6 a její organizace zajišťuje ICT služby. Schránky jsou designované tak, aby s pomocí jednoduchých tlačítek sbíraly zpětnou vazbu od obyvatel a poskytly data, se kterými se dá pracovat při plánování lokálních projektů, jako je například rekonstrukce dětských hřišť či zlepšení bezpečnosti na problematických křižovatkách.  

Realizátorem a držitelem know-how na tyto schránky je spin-off belgické univerzity KU Leuven s názvem Citizen Dialog Kit. Koordinátorem projektu je pak finská městská společností Forum Virium Helsinki, která se věnuje inovačním projektům s důrazem na sociální aspekty.   

V rámci tohoto pilotního sběru dat jsme se zaměřili na zpětnou vazbu od návštěvníků místních dětských hřišť. Zajímal nás jejich názor na herní infrastrukturu i návrhy na zlepšení herních ploch pro děti. Ptali jsme se také na spokojenost/nespokojenost s veřejnými toaletami v blízkosti hřišť, kde jsme hodnotili čistotu, přístupnost a celkovou spokojenost uživatelů.    

A co nejzajímavějšího tento pilotní projekt zjistil? Co se týče dětských hřišť, 65 % návštěvníků tvoří lidé s dětmi do 6 let, jen 5 % lidí na hřiště doprovázelo starší děti. 66 % respondentů navštěvuje hřiště každý týden a 41 % lidí na něm zůstává hodinu i déle. Celkově je 61 % lidí spokojeno s herními prvky, které na hřišti jsou, zpětná vazba ale ukázala, že lidem chybí více zařízení pro starší děti.   

U veřejných toalet je 43 % z těch, kteří je využívají, spokojených a 34 % zůstalo neutrálních, což naznačuje prostor pro zlepšení. V rámci projektu jsme se obyvatel Prahy 6 také ptali na design toalet, kde se ukázalo, že 50 % lidí je spokojených, 40 % je ale s tím, jak toalety vypadají, nespokojených.   

Díky výsledkům získaným prostřednictvím digitálních schránek na zpětnou vazbu budeme moci u nás na šestce identifikovat klíčové oblasti pro zkvalitňování veřejného prostoru a vybavenosti a plánovat jejich budoucí rozvoj tak, aby co nejvíce odpovídal potřebám občanů a komunit. Projekt zároveň ukázal, jak mohou moderní technologie výrazně zefektivnit komunikaci mezi občany a veřejnou správou,doplňuje starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek a dodává:A protože se způsob sběru dat skrze digitální schránky ukázal jako velice efektivní, domlouváme se nyní společně s naší příspěvkovou organizací KITT6 a Citizen Dialog Kit na sběru dalších dat stejným způsobem.”   

Tento pilotní projekt představuje první krok v dlouhodobé strategii Prahy, která počítá se zapojením občanů do rozhodovacích procesů a zlepšování městského prostředí. “Výhodou digitálních schránek na sběr zpětné vazby přímo v ulicích je také to, že zpětnou vazbu poskytnou i občané, kteří by se běžně nevyjádřili,” hodnotí pilotní projekt Luboš Kratochvíl, generální ředitel a předseda představenstva městské společnosti OICT. Díky takovému sběru navíc Praha získává další data do datové základny, se kterou město už pracuje.  

O projektu CommuniCity 

CommuniCity je mezinárodní projekt zaměřený na hledání digitálních řešení pro sociální výzvy ve městech. Projekt podporuje spolupráci mezi městy napříč Evropou a nabízí platformu pro sdílení osvědčených postupů a inovací v oblasti sociálního rozvoje. Projekt CommuniCity je příkladem toho, jak mohou digitální technologie přispívat k inkluzivnější společnosti tím, že umožňují občanům podílet se na plánování rozvoje místa jejich bydliště. Praha se do projektu zapojuje s cílem zlepšit participaci občanů na městském plánování a rozvoji, a to prostřednictvím inovativního sběru zpětné vazby.