Praha musí být připravena na výrazný rozvoj elektromobility

23. 9. 2020
image-praha-musi-byt-pripravena-na-vyrazny-rozvoj-elektromobility

Jak bude vypadat mobilita budoucnosti? A je česká metropole připravena na exponenciální růst počtu elektromobilů, který nás v nejbližších letech pravděpodobně čeká? I to jsou otázky, které zazněly na konferenci Elektromobilita 2020, která proběhla ve čtvrtek v hotelu Olympik. Za městskou společnost Operátor ICT, a.s. (OICT) na ní vystoupil generální ředitel Michal Fišer.

 

V roce 2019 bylo v hlavním městě registrováno 2347 elektromobilů. Došlo tak k téměř 50% růstu registrací automobilů poháněných právě elektrickou energií oproti roku 2018. Na tisíc obyvatel nyní připadají v průměru již téměř dva elektromobily.

Podle Michala Fišera na tento vývoj musí reagovat i hlavní město Praha, s masivním rozvojem elektromobility se totiž musí adekvátně rozvíjet i infrastruktura. Rada hlavního města proto rozhodla na konci roku 2019 pověřit společnost OICT přípravou Generelu rozvoje dobíjecí infrastruktury do roku 2030 v české metropoli a koordinací budování dobíjecích stanic.

Z našeho pohledu je důležité přijít s co nejdetailnější strategií, která dokáže vystihnout komplexitu dobíjecí infrastruktury v Praze, a zapojit do přípravy strategie všechny klíčové aktéry, kteří se mobilitě v hlavním městě věnují. Součástí strategie je samozřejmě i otázka veřejných dobíjecích bodů, již v příštím roce očekáváme poptávku po více než 440 veřejných dobíjecích bodech,“ uvedl na konferenci Elektromobilita 2020 Michal Fišer.

OICT podle jeho slov vlastní jedinečné know how pro elektromobilitu j, díky kterému připravovat a realizovat projekty elektromobility malého i velkého rozsahu. Vychází přitom ze zkušeností z vlastních projektů, které společnost v uplynulých měsících a letech realizovala nebo realizuje.

„Úkolem OICT je připravit pro Prahu řešení, které nejen navazuje na snahu města podpořit rozvoj elektromobility, ale zároveň i naplánovat kroky do roku 2030, které by měly pomoci zabránit možným negativním dopadům, které jsou s rozvojem elektromobility spojeny,“ doplnil Michal Fišer.