Praha hostila světové experty na problematiku městských dat

3. 7. 2018
image-praha-hostila-svetove-experty-na-problematiku-mestskych-dat

V Praze se v pátek 22. června uskutečnil první ročník Prague Data Cities Congress, jehož hlavním tématem byla problematika městských dat a jejich využití pro plánování, rozvoj nových technologií a strategické rozhodování na úrovni města. Kongresu se účastnili odborníci z desítky zemí z celého světa, a Praha se tak na jeden den stala centrem debaty o městských datech.

„Jsem moc ráda, že se nám v Praze podařilo uspořádat kongres, kterého se zúčastnili odborníci na problematiku městských dat ze tří kontinentů. Praha i tímto kongresem ukázala, že patří celosvětově mezi vedoucí města, která se daty zabývají. Velice mě potěšila zpětná vazba mezinárodních expertů na naši datovou platformu Golemio, kterou jsme účastníkům kongresu představili,“ řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

foto1

Po úvodních slovech primátorky vystoupili s projevy výkonný viceprezident společnosti Mastercard Hany Fam a ředitel rozvoje a datových řešení společnosti Cisco Munish Khetrapal. Následovala panelová diskuze o zapojení rozličných aktérů z veřejné sféry, akademické obce a byznysu do sběru a využití městských dat pro chod města. 

foto2

„Chytré město je cesta, datové město je cíl. Čím víc se toho Praha naučí, tím více bude mít vliv na život svých občanů. A tyto znalosti pak přinesou nová pracovní místa, nové obchodní příležitosti, které pomáhají tvořit ekonomiku České republiky,“ dodal Munish Khetrapal, ředitel rozvoje a chytrých řešení společnosti Cisco.  

Odborníci na problematiku městských dat v odpolední části kongresu poté diskutovali ve dvou souběžně probíhajících workshopech témata týkající se otevřených dat a zapojení veřejnosti, městských datových portálů, využívání dat ke strategickým rozhodnutím v řízení města a používání dat pro lepší městské služby.

foto3

„Pro nás je velmi důležité postupně budovat mezi jednotlivými městy komunitu datových odborníků. Obzvláště zapojení datových analytiků je poté důležité. Pevně věřím, že Prague Data Cities Congress nastartoval tradici setkávání odborníků na problematiku dat a již dnes se těším na další ročník kongresu,“ přiblížila budoucnost pražského kongresu primátorka Adriana Krnáčová.  

„Tato konference byla velice důležitá a specifická, protože tady v Praze máte velice progresivní primátorku, která posouvá hlavní město velmi pozitivním směrem. Dokáže dát na jedno místo dohromady akademickou sféru, privátní sektor a místní samosprávu tak, aby mohly otevřeně diskutovat o tématu týkajícím se každého občana. Nastavujete zde nový směr globálního přístupu vycházejícího ze spolupráce s ostatními městy,“ zhodnotil pražský kongres Hany Fam, viceprezident společnosti Mastercard.

foto4

Pražského datového kongresu se zúčastnila celkem stovka hostů z desítky zemí, mimo jiné z Finska, Irska, Kolumbie, Spojených států amerických, Ukrajiny nebo Velké Británie. Hlavní město Praha dlouhodobě sleduje globální trendy v oblasti městských dat a hledá inspiraci u světových metropolí, jako jsou Open Data portál města Londýna, práce s daty v Šanghaji či využití Open Data ve městě New York, kde se Praha nedávno zúčastnila pracovního setkání ke strategickým tématům Smart Cities (bezpečnost, doprava, datová problematika).

„Velmi mě těší, že se zástupci měst z Finska, Velké Británie či Kolumbie sešli v Praze, aby si vyměňovali jak dobré zkušenosti, tak i informace o možných rizikových oblastech v používání městských dat. Rovněž bylo velice povzbuzující dostat pozitivní zpětnou vazbu od mezinárodních expertů na naše projekty, jako jsou například datová platforma Golemio nebo projekt virtualizace hlavního města Prahy,“ přiblížil generální ředitel Operátora ICT, a. s., Michal Fišer.

„Myslím si, že je pro Prahu skvělé, že se tématu dat věnuje, a vnímám, že Praha je v oblasti Open Data na velmi dobré cestě. Kongres byl velice užitečný, jelikož je to z mé zkušenosti jeden z mála kongresů na světě, který je technický a specifický. Mohla jsem se tu potkat s kolegy experty a sdílet zkušenosti,“ popsala kongres jedna z účastnic Paola Andrea Pollmeier z kolumbijského města Medellín.

foto5

Praha má ambici stát se v blízké budoucnosti jedním ze světových lídrů v oblasti městských dat. Prostřednictvím jejich využití směrem k veřejnosti a vývojářskému inovativnímu prostředí tak chce přispívat k rozvoji znalostní ekonomiky v České republice.

 

Hned po skončení tohoto nultého ročníku začaly přípravy na další ročník Prague Data Cities Congress, který se uskuteční v dubnu 2019.