Prague City Data Congress 2019 přivítá světové experty a expertky na městská data

15. 5. 2019
image-prague-city-data-congress-2019-privita-svetove-experty-a-expertky-na-mestska-data

Praha se na konci května opět stane na dva dny centrem nejnovějších trendů v oblasti městských dat. Ve dnech 30. a 31. května se již po druhé koná mezinárodní kongres zaměřený na data a jejich využití pro lepší řízení měst i zlepšení života jejich obyvatel.

Praha se dlouhodobě snaží držet krok se špičkou světových metropolí v oblasti Smart City, tedy využití inovativních a inteligentních technologií pro zlepšení každodenního života obyvatel a efektivnější správu města, a právě kvalitní městská data a jejich využívání pro řízení města jsou zcela zásadním stavebním materiálem pro budování tzv. chytrého města. Chceme, aby při vedení Prahy bylo co nejvíce našich rozhodnutí založeno na tvrdých datech, a proto je vklad městské datové platformy klíčový pro sofistikovanější vhled do problémů, které chceme a potřebujeme řešit. Setkání, jako je Prague City Data Congress, vnímám jako důležitá pro to, aby se naši odborníci a odbornice na městská data stali nedílnou součástí globální expertní komunity, a měli tak přístup k nejnovějším poznatkům a ke sdílení dobré praxe,řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, pod jehož záštitou celá akce probíhá. Pražský primátor Zdeněk Hřib na kongresu též osobně ve čtvrtek vystoupí. 

Letošní ročník má podtitul „Data pro uvědomělé chytré město“ a organizuje jej městská společnost Operátor ICT, a.s., pod níž spadá také datová platforma hlavního města Prahy Golemio, ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR), což je hlavní koncepční pracoviště zřízené pražským magistrátem pro oblasti architektury, urbanismu, rozvoje a veřejného prostoru. „Moc mě těší, že se kongres Prague City Data koná právě u nás v Centru architektury a městského plánování. Všechny plány, analýzy a studie, které na IPR vznikají, stojí právě na datech, která vnímáme jako klíč k pochopení fungování města. Jsem rád, že se čím dál více Pražanů zajímá o nové možnosti využívání dat, které život v Praze mohou zpříjemnit,řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy.

Poprvé se tento kongres konal v červnu 2018, kdy se do Prahy sjela stovka datových odborníků a odbornic ze tří kontinentů a Praha tak měla možnost upevnit svou pozici mezi lídry a trendsettery v oblasti městských dat. „Úspěch tohoto ‚nultého‘ ročníku kongresu nám potvrdil důležitost podobných setkání a zejména sdílení zkušeností skrze budování globální komunity zabývající se městskými daty. V tomto roce tedy pokračujeme v započaté tradici a kongres se rozroste v čase, prostoru i objemu: nejenže se bude konat ve dvou dnech a na dvou místech, a nabídne tak více kvalitních přednášek, diskuzí a workshopů, ale přivítá také dvojnásobný počet hostů,vysvětlil Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, a.s.

Benedikt Kotmel, vedoucí datové platformy hlavního města Prahy Golemio stojící za zrodem této konference, dodal: „Uplynulý rok byl klíčový i pro samotnou datovou platformu Golemio. Jen dva týdny před kongresem jsme spustili stránky golemio.cz s prvními datovými sadami pro veřejnost, postupně jsme vybudovali kvalitní tým a v polovině tohoto roku plánujeme dá se říci světový unikát: vytvoření vlastního softwéru datové platformy na míru potřebám Prahy a jeho zveřejnění jakožto opensource.

Tento ročník kongresu opět poskytne jedinečný prostor pro networking a sdílení zkušeností v oblasti městských dat, kde se setkají odborníci a odbornice z desítek zemí z veřejné i soukromé sféry, neziskového sektoru a akademické půdy, aby sdíleli své poznatky. Hlavními tématy přednášek a workshopů budou v tomto roce otevřená data a open API, datové modelování, informační model budovy (Building Information Modelling, BIM), a také možné přispění datové perspektivy v oblasti udržitelnosti a mobility (zejména tzv. mobility as a service). Návštěvníkům budou také představeny novinky datové platformy hlavního města Prahy Golemio.

Organizačnímu týmu se v tomto roce podařilo zajistit účast několika významných světových osobností z datové sféry. Ira Winders z MIT (Massachusetts Institute of Technology) se podělí o své znalosti z oblasti BIM a datového modelování a připravil též workshop o vlivu autonomních a sdílených technologií na dopravu ve městě. Ekim Tan, působící v Nizozemí, představí herní koncept Play the City pro městské plánování. O tom, jaké je vést datové projekty v rámci Evropské komise a jak se členské státy staví k otevřeným a sdíleným datům popovídá Gianfranco Cecconi. Těšit se můžete i na další odborníky a odbornice na městskou mobilitu a zástupce a zástupkyně evropských metropolí.

Celý kongres bude probíhat v anglickém jazyce. Přesný program kongresu a seznam řečníků naleznete na stránkách https://praguedatacongress.com/. Pro všechny zájemce a zájemkyně je celý kongres zdarma po registraci na výše uvedených webových stránkách. Na akci se můžete akreditovat skrze tentýž formulář.