Podívejte se, jak Smart City řeší katalánská Barcelona, která je často považována za vzorové chytré město. V Praze jdeme postupně podobnou cestou. Srdcem Smart Prague je sdružování a analýza městských dat: https://smartprague.eu/projekty/datova-platforma-prahy, rozjíždíme také projekt na podporu elektromobility: http://www.hybrid.cz/praha-vybuduje-59-nabijecich-stanic-pro-elektromobily, úspěšně jsme otestovali kompresní koše: http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/517817/v-centru-se-testovaly-chytre-kose-ktere-si-samy-zavolaji-o-vysypani-jak-se-po-pul-roce-osvedcily.html, TSK řeší senzory na parkovacích místech: https://smartprague.eu/projekty/system-navadeni-pro-volna-parkovaci-mista...
V přípravě je množství dalších inovačních novinek. Všechny zapadají do strategie, kterou si Praha vytyčila. Od roku 2014 se celému konceptu věnuje Komise pro rozvoj Smart Cities Rady hl. m. Prahy. IPR ve spolupráci s Fraunhofer institutem realizoval studii Morgenstadt City Lab (2015–2016), která Praze doporučila konkrétní kroky, které postupně naplňujeme. Na tuto iniciační fázi navázalo vypracování koncepce Smart Prague do roku 2030, kterou Zastupitelstvo Prahy schválilo v minulém roce. Vše do sebe zapadá.
Ale nejsme v tom sami, podobně jako v Barceloně, zapojujeme odbornou i širokou veřejnost. Spolupracujeme s řadou městských podniků, s městskými částmi a univerzitami jako je ČVUT a UK. Máte sami nápad, co by se v Praze mělo v rámci Smart City řešit? Napište nám na https://smartprague.eu/mam-napad nebo svůj podnět sdílejte na https://www.zmente.to/“