Ohlédnutí za druhým ročníkem Prague City Data Congress

23. 9. 2019
image-ohlednuti-za-druhym-rocnikem-prague-city-data-congress

Na sociálních sítích Smart Prague se můžete podívat na krátké video vystihující atmosféru druhého ročníku Prague City Data Congress, který hlavní město České republiky hostilo na konci května letošního roku. 

 

Mezinárodní kongres zaměřený na městská data a jejich využití pro lepší řízení měst i zlepšení života jejich obyvatel do Prahy přilákal více než třicítku zahraničních expertů a expertek právě na problematiku dat v městském prostředí. 

Letošní ročník Prague City Data Congress byl věnován tématu „Data pro uvědomělé chytré město“ a byl organizován městskou společností Operátor ICT, a.s. ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR). 

Již druhý ročník kongresu nabídnul jedinečný prostor pro networking a sdílení zkušeností v oblasti městských dat odborníků a odbornic z desítek zemí z veřejné i soukromé sféry, neziskového sektoru a akademické půdy. Hlavními tématy přednášek a workshopů v tomto roce byly otevřená data a open API, datové modelování, informační model budovy (Building Information Modelling, BIM), a také možné přispění datové perspektivy v oblasti udržitelnosti a mobility (zejména tzv. Mobility as a Service). 

V tomto roce se nám podařilo zajistit účast několika významných světových osobností z datové sféry. Ira Winders z MIT (Massachusetts Institute of Technology) se s účastníky kongresu podělil o své znalosti z oblasti BIM a datového modelování a připravil též workshop o vlivu autonomních a sdílených technologií na dopravu ve městě. Ekim Tan, působící v Nizozemí, představila herní koncept Play the City pro městské plánování. O tom, jaké je vést datové projekty v rámci Evropské komise a jak se členské státy staví k otevřeným a sdíleným datům pohovořil Gianfranco Cecconi. 

Již teď připravujeme další ročník, který se uskuteční na jaře 2020 a o všech novinách budeme informovat na stránce praguedatacongress.com. Na stránce kongresu si rovněž můžete poslechnout krátké podcasty s odbornicemi a odborníky na problematiku městských dat, kteří se druhého ročníku Prague City Data Congress zúčastnili.