Město je zase o krok blíže ke spuštění automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel z městských parkovišť

27. 4. 2020
image-mesto-je-zase-o-krok-blize-ke-spusteni-automatizovaneho-vjezdu-a-vyjezdu-vozidel-z-mestskych-parkovist

V souvislosti s ukončením pilotního projektu spuštění automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel do městských parkovišť se dnes Rada hl. m. Prahy seznámila se zprávou o ukončení projektu a o získaných poznatcích. Cílem bylo otestovat technické řešení pro rozšíření nabídky platebních služeb a zvýšení uživatelského komfortu prostřednictvím modernizace městského parkoviště. Pilotní projekt byl realizován na parkovišti P+R Letňany. 

Současně bylo ověřeno využití mobilní aplikace jako univerzálního platebního kanálu pro realizaci bezhotovostních plateb s možností navigace uživatelů na parkoviště a zobrazení online statusu zaplnění parkoviště. Dopravní podnik hl. m. Prahy a Technická správa komunikací nyní mají za úkol implementovat tuto technologii do provozu automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel na jimi provozovaná veřejná parkoviště P+R.

Využitím virtuálního účtu karty Lítačka jako nástroje pro identifikaci uživatelů městských parkovišť se zvýší užitná hodnota karty a rozšíří se možnosti jejího použití jako prostředku pro vstup do multimodálního systému pražské veřejné dopravy. Jsem rád, že díky použití této vychytávky Praha dále pokračuje v naplňování vize chytrého města. Věřím, že toto zjednodušení v parkování ocení nejen řidiči ze Středočeského kraje, ale i obyvatelé okrajových pražských městských částí, kteří dojíždějí za prací do centra,” říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Po aktivaci a doplnění souvisejících uživatelských informací do virtuálního účtu karty Lítačka bude zajištěna automatická identifikace uživatelů při vjezdu na parkoviště. Uživatel může službu parkování využít, aniž by musel použít jiný nástroj při mobilní bezhotovostní platbě parkovného. Zároveň dojde k zvýšení komfortu odbavení i pro řidiče, kteří kartu nemají, ale parkoviště využívají nárazově.

V pražské dopravě využíváme moderní technologie 21. století, aby jakékoliv způsoby pohybu po městě byly uživatelsky co nejpříjemnější a jednoduché. Pokud je to možné, dává smysl je postupně slučovat do jednoho systému. S jednou kartou Lítačka zaparkujeme na parkovišti P+R parkovišti a následně ji využijeme při dalším cestováním do centra městskou hromadnou dopravou,” upřesnil náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr. 

Automatizovaný vjezd a výjezd vozidel na P+R parkoviště bude spuštěn ke konci tohoto roku. Vjezd bude možný i nadále hotovostní formou, respektive klasickým odebráním lístku a odznačením se na výjezdu z parkoviště. Nově budou moci uživatelé zvolit i bezhotovostní metodu díky mobilní aplikaci PID Lítačka. Uživatel si jednoduše najde příslušné parkoviště, aplikace pošle pokyn do informační sítě parkoviště, aby identifikovala registrační značku vozidla. Informační systém pak v aplikaci spáruje výši platby parkovného k dané registrační značce a platbu potvrdí a odešle informaci o úhradě na registrovaný email uživatele. Ten pak má 15 minut na výjezd z parkoviště.   

Operátorovi ICT, a.s. se společně s dalšími partnery povedlo ukončit další pilotní projekt v oblasti Smart City. V rámci testování automatizovaného vjezdu a výjezdu z P+R Letňany se prokázala nejen ekonomická výhoda tohoto řešení, ale i využití mobilních aplikací jako univerzálních platebních kanálů pro realizaci bezhotovostních plateb. Mobilní aplikace také nabízí navigaci uživatelů na parkoviště či zobrazení online statusu o jeho zaplnění. Díky tomuto pilotnímu projektu může dojít k implementaci automatizovaných vjezdů a výjezdů na dalších zhruba 20 P+R parkovišť města a zajistit tak občanům lepší uživatelský komfort při jejich používání. Další rozšíření systému, které by mělo být hotové do konce roku, budou realizovat společnosti Technická správa komunikací a Dopravní podnik hl. m. Prahy, s možností využití aplikace PID Lítačka a Moje Praha provozovaných Operátorem ICT,” doplňuje ředitel Úseku projektů a fondů OICT Matej Šandor. 

 

Více o projektu, včetně zprávy o ukončení pilotního projektu a získaných poznatcích, najdete zde.