Lítačka dnes slaví dva roky hladkého provozu. V létě přibudou další možnosti platby jízdného.

28. 2. 2018
image-litacka-dnes-slavi-dva-roky-hladkeho-provozu-v-lete-pribudou-dalsi-moznosti-platby-jizdneho

Pražané už dva roky využívají jako jízdní doklad kartu Lítačka, která nahradila problémovou Opencard. Systém je oproti svému předchůdci výrazně levnější a funguje bez potíží. Od léta budou mít navíc cestující další možnosti, jak za jízdné v hromadné dopravě platit.

Lítačku na rozdíl od Opencard provozujeme sami, nejsme závislí na jednom dodavateli. Klíčové je to, že radikálně klesly náklady na provoz systému a jeho fungování je bezproblémové. Navíc jsem ráda, že v polovině tohoto roku budeme systém dále modernizovat, cestující budou moci nově využít platební kartu a mobilní aplikaci,“ uvádí primátorka Adriana Krnáčová.

Držitelů karet Lítačka přibývá, v současnosti nosí v peněžence zelenou kartu již 620 tisíc osob. Doposud si vyměnilo Opencard za Lítačku půl milionu cestujících. Karet Opencard v oběhu tedy ubývá, aktuálně tuto kartu využívá 230 tisíc cestujících.

Lítačku kromě městské hromadné dopravy využijí její držitelé také pro půjčování knih v Městské knihovně v Praze. V současné době si na Lítačku půjčuje knihy zhruba čtvrtina čtenářů. Majitelé karty mohou využít také další výhody v podobě slevového programu. Kde slevu uplatnit, se zájemci dozvědí na webu www.litacka.cz/slevy. Slevy se vztahují například na vstupy do pražských památek, jako je Lobkowiczký palác, Muzeum Karlova mostu či Staroměstská radnice. Velmi oblíbená mezi veřejností je také sleva na vstup do pražské ZOO, kde ji za minulý rok využilo téměř 6 400 návštěvníků. Slevový program se neustále rozšiřuje, aby nabízel majitelům Lítačky stále více novinek a zajímavostí pro volný čas.