Jak měnit města k lepšímu pomocí dat? Ukáže zářijový Prague City Data Congress

8. 8. 2022
image-jak-menit-mesta-k-lepsimu-pomoci-dat-ukaze-zarijovy-prague-city-data-congress

Přípravy na mezinárodní událost Prague City Data Congress (PCDC), který se uskuteční v druhé polovině září v Praze, vrcholí. Letos se zaměří na klimatickou změnu a na příkladech z oblastí dopravy a veřejného prostoru představí řadu inteligentních řešení, která využívají data v projektech na ochranu klimatu. Zájemci se již nyní mají možnost na akci zaregistrovat.

V pořadí již čtvrtý ročník se bude konat ve dnech 19. a 20. září 2022 v pražském CAMPu. Formát akce, která i letos bude pro zájemce bezplatná a opět ji organizuje městská společnost OICT, bude připomínat spíše festival nebo think tank než klasickou konferenci. A to proto, aby nabídl dostatečný prostor jak pro odborné debaty, tak praktické workshopy nebo diskuse, do kterých se bude moci zapojit každý, koho téma zajímá. Do Prahy přijedou odborníci, kteří patří mezi současnou světovou špičku.

Datová platforma Golemio je s trochou nadsázky pražský klenot 21. století. Hraje nezpochybnitelnou roli v každodenním řízení chytrého města. To se prokázalo zejména ve dvou bezprecedentních krizích, kterými jsme hlavní město provedli nebo provádíme. Díky Golemiu jsme mohli monitorovat počet lůžek v přeplněných nemocnicích, počty nakažených onemocněním covid-19, počet nově příchozích uprchlíků, ale i klíčová data v řízení města v oblasti dotačních titulů, kontroly veřejných zakázek až po dopravní data o průjezdnosti městem,“ říká Zdeněk Hřib, primátor. hl. m. Prahy.

Letošní ročník PCDC jsme se rozhodli věnovat změně klimatu, která v celosvětovém měřítku již delší dobu rezonuje napříč obory. Praha se tak na dva dny stane jedinečným místem pro sdílení cenných poznatků. Špičky ve svém oboru na příkladech ukáží, jak vnímat a efektivně využívat velké množství dat, která mají moderní metropole k dispozici. Praha je díky datové platformě OICT Golemio má. Ze zkušenosti vím a věřím, že právě díky korektní interpretaci a práci s daty bývá moderní a chytré město takové, kde jeho vedení umí využívat správná data ve správný čas a ve správných souvislostech,“ říká ke kongresu Tomáš Barczi, generální ředitel OICT.

Benedikt Kotmel, vedoucí datové platformy OICT Golemio, stojící za zrodem PCDC, uvádí: „Na celé akci si dáváme zvlášť záležet, protože chceme návštěvníkům kongresu nabídnout nejaktuálnější myšlenky a přístupy, jak chytře za pomoci dat rozhodovat, spravovat a řídit nejen město. Akcí chceme podpořit vzájemné setkání expertů s veřejností, které je letošní téma blízké. Praha za posledních pět let udělala obrovský posun v práci s daty. Tým, který vybudoval a soustavně rozvíjí datovou platformu OICT Golemio, pracuje přímo pro hlavní město Praha. Zapojení vlastních datových expertů do městského rozhodování může být pro další města příkladem dobré praxe.“

Ochutnávka z programu
První den PCDC, pondělí 19. září, bude patřit například Thijsi Turelovi, programovému manažerovi v Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions (AMS Institute), a projektu Responsible Sensing Lab: Navrhování Smart City na základě evropských hodnot. Druhý den kongresu, úterý 20. září, představí Laura Buettner z Kanceláře Senátu Svobodného a hanzovního města Hamburk, která je expertkou v oddělení IT a digitalizace, práci na vytváření a rozšiřování správy dat pro město Hamburk.

Registrace a program
Kongres bude probíhat v českém i v anglickém jazyce, pouze večerní hlavní přednášky (tzv. keynotes) budou v angličtině. Akce je zdarma, stačí se na ni jen zaregistrovat, a to prostřednictvím formuláře na webu kongresu: www.praguedatacongress.com.

Další informace najdou zájemci na oficiálním webu mezinárodního kongresu www.praguedatacongress.com, včetně průběžně aktualizovaného programu a seznamu řečníků, anebo v newsletteru, který je pro zaregistrované připraven.