Uživatelům karty Lítačka se nově otevírá možnost si prostřednictvím této karty aktivovat dobíjecí stanice pro elektromobily v síti Pražské energetiky. Hlavní město tímto učinilo další konkrétní krok směřující k podpoře elektromobility v Praze. Metropole se tak připravuje na očekávaný růst zájmu o vozidla na elektrický pohon.
„Jsem velmi ráda, že karta Lítačka má další novou funkcionalitu, kterou můžou Pražané používající elektrická auta využít. Podporu elektromobility vnímám jako logický krok, kterým se v zájmu čistější dopravy musíme ubírat. Rozšiřování elektromobility přinese Praze snížení uhlíkové stopy a zlepšení životního prostředí, které bude mít pozitivní vliv na zdraví Pražanů,“ uvedla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.
K používání nabíjecích stanic PRE (tzv. PREpointů) potřebujete aktivní kartu Lítačka a dále podepsat smlouvu o využívání služeb nabíjení v síti stanic Pražské energetiky. V současné době se v hlavním městě nachází přes 70 dobíjecích stanic této sítě.
„Nedávno jsme otevřeli novou rychlonabíjecí stanici v Praze na Smíchově a minulý týden zcela nový druh nabíjení pomocí tzv. wallboxů – tedy nástěnných nabíjecích stanic na distribučních trafostanicích. Těch jsou v Praze stovky a nacházejí se především v obytných celcích, jako jsou sídliště. Na objekt takové stanice dokážeme umístit hned dva wallboxy, a významně tak posílit nabíjecí infrastrukturu pro elektromobilitu v těchto obytných celcích. Počítáme, že během několika málo let přibude především na pražských sídlištích na 90 nových dobíjecích míst tohoto typu, která budou samozřejmě dostupná
i formou Lítačky,“ přiblížil tiskový mluvčí PRE Petr Holubec.
Počet elektromobilů v ČR exponenciálně roste. Odhady hovoří o tom, že v roce 2020 by měl roční prodej těchto aut stoupnout na sedm tisíc. V současné době je v Česku zaregistrováno přes tisíc elektromobilů a drtivá většina z nich je právě v Praze. Síť nabíjecích stanic v hlavním městě momentálně čítá zhruba stovku veřejných míst, z čehož v roce 2017 bylo 11 rychlonabíjecích. Naproti tomu srovnatelně velká města, jako je Amsterodam nebo Vídeň, mají mnohem hustší infrastrukturu nabíjecích stanic.
„Stávající síť nabíjecích stanic nebyla v Praze dostatečná pro očekávaný rozvoj elektromobility. V tomto směru má Praha oproti jiným evropským metropolím co dohánět. Jsem proto ráda, že jsme se v rámci konceptu Smart Prague rozhodli toto zpoždění Prahy s jinými evropskými městy dohnat. Velkou příležitost spatřuji v dobré přípravě dobíjecí infrastruktury,“ dodala pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Elektromobilita je jednou z klíčových priorit koncepce Smart Prague 2030, která stanovuje za cíl podporovat čistou, sdílenou, inteligentní a samořídící mobilitu budoucnosti. Hlavní město Praha proto chystá posílit stávající síť nabíjecích stanic. Do konce roku 2019 bude v pražských ulicích vybudováno 50 rychlonabíjecích a 9 středně rychlých nabíjecích bodů. Touto výstavbou dojde ke zpětinásobení stávajícího počtu rychlonabíjecích stanic na území Prahy. Koordinaci projektu dostala na starost společnost Operátor ICT, která v metropoli zastřešuje zavádění Smart Cities technologií.
V průběhu července bude Pražanům k dispozici na stránkách Smart Prague a jejích sociálních sítích mapa Prahy rozdělená na jednotlivé, stejně velké oblasti, kde budou moct občané Prahy hlasovat, kde by rádi měli nabíjecí stanice.
„Rychlonabíjecí stanice umístíme do ulic s vysokou koncentrací provozu a obyvatel. Tyto stanice, kde vozidla nabijete v řádu desítek minut, jsou vhodné do lokalit s vysokou četností návštěv, jako jsou například nemocnice, úřady, hlavní tahy atd. Středně rychlé nabíjecí stanice budou stát na parkovištích P+R, kde uživatelé svá auta zaparkují na delší dobu a dále se většinou pohybují městskou hromadnou dopravou. Těšíme se na zpětnou vazbu Pražanů, kteří budou moct o umístění nabíjecích stanic hlasovat na internetu,“ přiblížil plány ředitel úseku Smart Prague Operátora ICT Vladimír Zadina.