Web Pragozor představuje Prahu v číslech. Data čerpá i z projektů Smart Prague a Smart Prague Indexu

22. 9. 2020
image-web-pragozor-predstavuje-prahu-v-cislech-data-cerpa-i-z-projektu-smart-prague-a-smart-prague-indexu

Na novém webu www.pragozor.cz mohou nyní Pražané objevovat zajímavá čísla o Praze. V jednoduché a srozumitelné formě se doví ověřené a ozdrojované informace o našem městě. Ilustrovaný golem Pragozor návštěvníky webu provede různými oblastmi městského života od dopravy, životního prostředí, bydlení, turismu nebo bezpečnosti až po zdraví včetně údajů o současné koronakrizi. Pragozor je projektem pražské městské společnosti Operátor ICT a její datové platformy Golemio. Velká část dat v Pragozoru pochází rovněž z projektů Smart Prague a Smart Prague Indexu.  

 

Věděli jste, že: 

  • 91 % pražských spojů MHD jezdí v Praze na čas dle jízdního řádu? 
  • Počet registrovaných aut v Praze se téměř rovná počtu obyvatel našeho města?
  • Během prvního pololetí 2020 se opravilo dvakrát více bytů než ve stejném období roku 2019?
  • Majetková kriminalita klesla v Praze v porovnání s rokem 2013 téměř o polovinu?
  • V roce 2019 Praha vysázela 197 842 nových stromů?

Nevěděli? Nevadí, od toho je tu Pragozor!

 

Chytré město je řízené na základě dat. Mám radost, že teď můžeme tato užitečná data nabídnout na jednom místě také všem Pražanům. Žijeme v době častého šíření dezinformací a fake news, proto vnímám jako velké plus, že jsou na Pragozorovi všechny informace ověřené a že se mohou návštěvníci webu prokliknout až ke zdrojům informací. To je praktické i pro nadšence a profesionály, kteří chtějí data o Praze studovat víc do hloubky. Samotný web je ale tvořený jako populárně naučný a práce s ním je i díky hravému designu zábava. Přesvědčte se sami!,” vybízí Zdeněk Hřib, primátor Prahy.

 

Pragozor přehledně zpracovává informace o běžných životních situacích Pražana rozdělené do osmi základních kategorií: Zdraví, Bydlení, Životní prostředí, MHD, Auta, Bezpečnost, Mobilita a Turismus.

 

Web Pragozor obsahuje celkem 115 grafů. Z toho 40 je aktivních, založených na živých datech, která se v pravidelných intervalech aktualizují. 15 grafů je tematicky ilustrovaných. Pragozor zpracovává data z dopravních čidel a senzorů, aplikace PID Lítačka, Smart Prague Indexu, ale i parkovacích domů, statistik Policie ČR, Českého hydrometeorologického ústavu nebo statistických ročenek. Často nabízí i mezinárodní srovnání.,“ vysvětluje Michal Fišer, ředitel Operátora ICT.

 

Současný obsah webu ale není konečný. Chceme pokračovat v přidávání dalších dat v návaznosti na to, jak budou postupně uvolňována (například od DPP) nebo na základě poptávky ze strany uživatelů - Pražanů.

 

Těší mě, že rozšiřujeme dosah datové platformy Golemio a přibližujeme její dosah lidem. V Brně už podobný projekt mají (data.brno.cz) a v Praze jsme také chtěli zprostředkovat naše data ve snadno srozumitelné formě Pražanům. Kvalitou zpracování webu jsme ale Brno určitě předčili. Jsem nadšený z krásné grafiky Pragozora, díky které bude projekt poutavý pro všechny včetně třeba studentů a dětí. Věřím, že i malí Pražané se takto budou moci podrobněji seznámit s fungováním našeho města, ať už sami, nebo třeba za pomoci rodičů a učitelů.,“ dodává Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City.

 

Více informací se dozvíte na www.pragozor.cz