Prestižní internetová anketa Křišťálová Lupa 2024 – Cena českého Internetu vyzdvihuje nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého online prostředí za rok 2024. Letos se uskuteční její 19. ročník a my v ní za OICT máme své želízko v ohni. Je jím vyhledávač nové generace v mobilní aplikaci PID Lítačka, který získal nominaci v kategorii Projekt roku a o jeho umístění bude rozhodovat odborná porota.
„Z nominace na Křišťálovou lupu mám velkou radost a vnímám ji jako velký úspěch už kvůli obrovské konkurenci. Myslím si ale, že máme i na vítězství, tak nám držte palce,“ říká Benedikt Kotmel člen představenstva OICT odpovědný za Úsek produktového řízení.
Vyhledávač nové generace v PID Lítačce najde cestujícím nejvýhodnější a nejrychlejší spojení kombinací městské hromadné dopravy, vlaků, taxi, chůze i sdílených aut a kol. Cestující si sám volí, jaké druhy dopravy má vyhledávač zohlednit, výsledkem je tak trasa ušitá přímo na míru každému cestujícímu. To ale není všechno. Vyhledávač zobrazuje i přesné časy příjezdů i odjezdů, informuje o zpoždění a naviguje na zastávky veřejné dopravy.
Další klíčovou vlastností vyhledávače je jeho rozsáhlá datová základna. S více než 30 různými datovými zdroji, od map silnic a cyklostezek po aktuální polohy vozidel a obsazenost parkovišť, zohledňuje vyhledávač i nejrůznější dopravní situace v reálném čase.
PID Lítačka je tak jedinou mobilní aplikací, která cestujícím v Praze a Středočeském kraji naplánuje cestu od A do Z, a to včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kupónů nebo platby za parkování. To vše přizpůsobené na míru každému cestujícímu.
Na začátku cesty k vyhledávači nové generace byl nápad, vytvořit moderní aplikaci, která výrazně usnadní cestování po Praze a Středočeském kraji s využitím všech dostupných dopravních prostředků. Tento cíl spojil odborníky a nadšence z různých oblastí, od IT specialistů přes datové analytiky a dopravní experty až po urbanisty a kartografy.
Aby se ale tato ambiciózní vize mohla naplnit, potřebovali jsme přesná data. Provedli jsme proto rozsáhlý průzkum dopravních dat, který nám ukázal, co už je pro cestování po městě k dispozici, a kde jsou naopak mezery. Ve spolupráci s desítkami partnerů ze soukromé, veřejné i akademické sféry jsme tato data začali zpracovávat a vylepšovat.
Klíčem k úspěchu byla nejen odbornost, ale i spolupráce napříč různými obory. Spojili jsme síly se spin-offem z FEL ČVUT, který již měl připravené prototypy vyhledávače pro různé druhy dopravy. Díky této spolupráci jsme dotáhli prototypy do finální podoby, napojili je na robustní databázi a vytvořili vyhledávač, který je dnes součástí aplikace PID Lítačka.
Naším posledním krokem byla zpětná vazba od uživatelů. Díky připomínkám téměř 2 000 lidí, kteří s námi vyhledávač testovali, jsme ho vylepšili tak, aby co nejlépe odpovídal jejich potřebám. A stále ho společně s uživateli rozvíjíme, protože jejich zkušenosti a požadavky jsou pro nás na prvním místě.
Celý projekt vznikal interně díky nasazení našeho OICT multioborového týmu a s využitím vlastních zdrojů a odborností. Klíčovou roli v integraci dopravních dat sehrála datová platforma Golemio, která umožnila vytvořit přesný a spolehlivý systém.
„Vyhledávač nové generace je už teď skvělý příběh o tom, jak jsme propojili soukromý sektor, náš produktový vývoj i datovou platformu Golemio. Bez schopnosti zpracovávat tak náročná data in-house by se nám to rozhodně nepodařilo,“ doplňuje Benedikt Kotmel.
Nominace na Křišťálovou lupu potvrzuje, že náš inovativní a unikátní vyhledávač je velkým přínosem pro cestující v Praze i ve Středočeském kraji. S každým jeho vylepšením se dostáváme blíže k našemu cíli, kterým je efektivní, bezpečná a udržitelná doprava.