Soutěžit v Nakopni Prahu má smysl. Přečtěte si reference vítězných týmů z loňského ročníku

13. 2. 2023
image-soutezit-v-nakopni-prahu-ma-smysl-prectete-si-reference-viteznych-tymu-z-lonskeho-rocniku

ŘADIČKA

 

Zlepšit tramvajovou dopravu v Praze a posílat řidičům tramvají informace o dopravní situaci přímo do jejich palubního počítače, má projekt Řadička. Vymyslel ho pětičlenný tým, který si říká Zavaděči. Loni vyhrál soutěž Nakopni Prahu. Když se do inovačního maratonu Zavaděči přihlásili, byla Řadička jen nápadem v zárodku. Za pouhý rok se díky podpoře hlavního města Praha, projektové podpoře ze strany Operátora ICT a spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy tuto novinku podařilo dotáhnout tak daleko, že ji Dopravní podnik může testovat v reálném provozu. Pokud se osvědčí, budou ji moci snad už za dva roky tramvajáci používat.

 

“Největší radost jsem měl z toho, že nás všichni experti podpořili – lidé z Dopravního podniku, ROPIDu, Operátora ICT, a pomohli nám nalézt to nejlepší řešení. Není totiž jednoduché najít konsensus napříč tolika subjekty, každý má jiné povinnosti a motivace,” říká Kryštof Petrásek ze Zavaděčů. Přihlásit se do Nakopni Prahu je podle něj skvělá příležitost si v praxi vyzkoušet dovednosti pro práci na inovačních projektech, což se dá využít i v dalším profesním životě. “Nakopni Prahu nabízí příležitost něco reálně a rychle změnit. Proto bych doporučil každému, kdo má chuť se o něco takového pokusit, ať se přihlásí,” vyzývá Kryštof Petrásek nováčky letošního ročníku Nakopni Prahu.

____

 

reKÁVA

 

Startupu reKáva otevřelo loni druhé místo v soutěži Nakopni Prahu “dveře do světa”. Typicky městský ekoprojekt zajišťuje kavárnám, firmám a dalším institucím svoz kávové sedliny a posílá ji dál, například do farem pro pěstování hlívy ústřičné. Kávová sedlina je ukládána do „smart košů“ s integrovaným čipem, který monitoruje, jak jsou zaplněné, a data pak odesílá do aplikace. Díky tomu má řidič elektrického cargo kola přehled o tom, kde je zrovna plno. “Absolvovala jsem hodně soutěží, hackathonů a akceleračních programů, a tak můžu objektivně říct, že Nakopni Prahu byla pro mě nejlepší zkušenost a přínos pro náš startup reKáva,” pochvaluje si Jana Šrámková, autorka projektu, který přesně naplňuje pražské cíle v oblasti udržitelné mobility a cirkulární ekonomiky.

 

Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou chce startup reKáva vybudovat první Hlíva Hub z lodního kontejneru, kde bude ve velkém na kávové sedlině pěstovat hlívy ústřičné.  Ty pak pošle zpět do kaváren, restaurací nebo na farmářské trhy. “Po vyhodnocení pilotního projektu máme v plánu se rozšířit do dalších deseti velkých měst a expandovat s naším řešením do evropských metropolí,” plánuje Jana Šrámková, která reKávu loni úspěšně představila i na světovém kongresu Smart City Expo v Barceloně.

______

 

 

GAMIFIT

 

Na začátku byl nápad vytvořit fitness aplikaci pro děti. Během soutěže Nakopni Prahu ale našli autoři aplikace Gamifit jasnou vazbu na školství. Učitelé totiž za pandemie používali různé digitální nástroje k online výuce, aby motivovali žáky sedící doma k pohybu. Po návratu školních lavic tělesná výchova však tento přesah ztratila. “Naším cílem se tedy stalo vytvořit kromě aplikace samotné i nástroj, který budou moct používat (pražské i ostatní) školy, aby pomohly dětem najít vlastní motivaci k pohybu,” vysvětluje spoluautor projektu Matyáš Michel.

 

V inovačním maratonu Nakopni Prahu nakonec Gamifit loni získal třetí místo. Nyní je to úspěšně validovaný B2B business model, na několika školách bude testovat pilotní provoz, čeká ho vývoj první verze aplikace, a dokonce i hloubkové rozhovory s rodiči a dětmi. Za dva roky by měl být Gamifit v provozu a zábavnou formou motivovat tisíce dětí k pohybu. “Účast v Nakopni Prahu otevře spoustu dveří do míst, kam by se jinak inovátoři a podnikatelé dostávali jen těžko. My jsme během těch pár měsíců Gamifit posunuli o velký kus a všem bychom proto doporučili tu příležitost také využít – a využít ji naplno,” říká Matyáš Michel.