Letos se v Barceloně konal již 12. ročník celosvětově nejznámější výstavy týkající se Smart City s názvem, Smart City Expo World Congress (6.11.-9.11). Heslem letošního ročníku bylo: Welcome to the New Urban Era. Podle organizátorů akce, vzniká totiž nová éra měst. Ta jsou ovlivňována umělou inteligencí a návrhy řízenými daty. Zároveň se města musí přizpůsobit dekarbonizovaným high-tech trendům a soustředit se na infrastrukturu budov se sníženými emisemi. Města zavádějí nové možnosti mobility a přichází s řešeními pro tzv. modrou ekonomiku (blue economy). Města jsou tedy živější než kdy jindy, a jejich budoucnost vypadá slibně. Před námi stojí obrovské výzvy, ale nové urbanistické paradigma zůstává: etická technologie, společný prospěch, ohled na životní prostředí a potřeby lidí v centru všech agend, a i to bylo jedno z hlavních témat letošního ročníku: spolupráce.
Čísla této jedničky mezi světovými Smart City veletrhy jsou skutečně fascinující. Expa se zúčastnili zástupci z více než 134 zemí, přes 800 zástupců měst, 577 prezentujících a na akci se uskutečnilo 273 setkání. Výstavní prostor využilo 1.106 vystavovatelů a samotného barcelonského veletrhu se zúčastnilo dohromady 25 300 osob.
Zážitek začíná již na cestě do výstavní haly, která patří k nejmodernějším multifunkčním prostorům v Evropě. Je vzdálená jen pár minut pěšky od stanice metra Europa Fira pěší zónou, aniž by se člověk musel prodírat poli zaparkovaných aut či se u vstupu mačkat v ploty vymezených koridorech.
Do Barcelony se letos nejelo jen kvůli nejznámějšímu Smart City Expu na světě, ale zároveň se zde konaly nejrůznější paralelní akce.
Uskutečnilo se zde i setkání CGCC – Council of Global City CIOs, kde se Praha, v zastoupení Petra Sušky z OICT, stala jejím nejnovějším členem. Zástupci navštívili čtvrť 22@Barcelona. Inovativní čtvrť města, která je svým fungováním velmi inspirativní, a to zejména v kontextu chystaného inovačního centra SPACE, které OICT dlouhodobě pro českou metropoli připravuje. V rámci konference se Petr Suška sešel mimo jiné s představiteli WEF, Bloomberg Associates či OSN.
”Konference a expo v Barceloně nám všem poskytly celou řadu nových poznatků. Zejména návštěva inovační čtvrti 22@, či inaugurační zasedání CGCC, nebo možnost sdílení poznatků se zástupci Světového ekonomického fóra jsou příležitosti, které posunou práci OICT a Prahu vpřed a umožní vytvořit kontextuální podpůrný rámec pro práci nejen úseku Smart Prague OICT,” shrnuje účast v Barceloně Petr Suška, místopředseda představenstva OICT pověřený řízením úseku Smart City a inovací.
Letošní výstavní část se rozrostla o další halu, což svědčí o neutuchajícím zájmu vystavovatelů se této prestižní akce účastnit.
“Letos jsem měla příležitost se akce účastnit i v roli prezentující. Můžu jen těžko odhadnout, co organizátory veletrhu na moji přihlášku na téma: “Smart Prague Index”, zaujalo, ale byla to naprosto jedinečná zkušenost. Už jen samotná organizace, zvládnout téměř 600 prezentujících, je skutečně záslužná práce. Organizátoři expa mají skvěle propracovaný informační systém, který personifikovaným způsobem komunikuje s prezentujícím, aby měl jasně daná pravidla na prezentaci a věděl, kdy a kde má být a hlavně, co se bude po něm bude přesně chtít. Rozhodně doporučuji nebát se přihlášku podat a pak si jen už užít svých pár minut „slávy“,” doplňuje Iva Seigertschmidová, vedoucí oddělení produktů Smart City pražské městské společnosti OICT.
Samotné expo však není pouze o technologiích a navazování spolupráce. Je to rovněž i umělecký zážitek. Španělé mají skvělý vkus a dokáží i z kusu krabice vytvořit krásné dílo. Vystavovatelé z celého světa mají také skvělé nápady, jak přilákat návštěvníky na jejich stánek – někdo jde na to jednodušeji, stačí prostě napsat na kus papíru: Degustace whiskey a zákazníky máte na stánku téměř jisté. Jiní lákají na svítící mozek nebo obří nabíjecí stanicí pro elektromobily. Robotů se už po výstavišti pohybovalo několik – jen tedy proplést se mezi davy návštěvníků pro ně zajisté muselo být stresujícím zážitkem.
“Velice příjemné a dle mého názoru i přínosné byly diskuze se společnostmi, například AWS (Amazon Web Services), Microsoft, Vianova, EIT Urban Mobility, Samsung, Avanti R&D, Medio Ambiente a další. Diskutovali jsme nejen o našich projektech a případnou spolupráci, ale i možnosti týkající se například pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu či dalších inovativních přístupů,” uvádí své postřehy z barcelonského expa Viktor Beneš, produktový manažer Smart City ve společnosti OICT
Dvě expozicemi nabité rozsáhlé kongresové haly na Smart City Expo World Congress doplňovala řada menších či větších přednáškových a workshopových místností. Jednotlivé “stánky” států, korporací či startupů pak lákaly návštěvníky k zastavení se a prostudování si konkrétních instalací více či méně audio-vizuálně propracovaného designu. Řada instalací navíc využívala interaktivních prvků, díky kterým zanechaly v návštěvnících mnohem silnější otisk než obrazovky s grafy a vizualizacemi. „Za zmínku například stojí Biotech City s instalací “ozvučených rostlin”“, doplňuje koordinátorka mezinárodních projektů OICT Denisa Pevná.
Tato mezinárodní akce byla rovněž vhodným místem pro navazování (nejen) mezinárodních kontaktů. Proto jsme se na okraj barcelonského Smart City expa účastnili například SmartCitiesWorld CityXChange - Executive Conversations. Tomáš Vácha, vedoucí oddělení mezinárodních projektů k akci uvedl: „sdíleli jsme zkušenosti z Prahy z oblasti inovačního managementu, uplatnění principů New European Bauhaus při zapojení občanů do městských inovací a roli kreativního a kulturního sektoru při přibližování městských dat cílovým skupinám v Praze“. V rámci expa také vystoupil na oficiálním stánku Evropské komise. Tato diskuze byla pořádaná partnery projektů CrAFT a NEB-Star zaměřených na rozvoj konceptu New European Bauhaus do nichž je Praha zapojená jako pilotní město. Na akci jsme sdíleli, jak funguje pražský NEB inovační tým a záměr Prahy vytvořit Smart Prague Centrum.
Zároveň jsme jednali o další spolupráci se zástupci výzkumných organizací o možnostech přípravy společných projektů do evropských programů (např. Fraunhofer Institut, University of Mancheszet, Norwegian University of Sciences and Technology).
V neposlední řadě jsme byli přítomni společnému setkání zástupců OICT, Czech Invest a Czech Trade s managementem Smart City Expo and World Congres k přípravě národního stánku ČR. OICT je od začátku zapojený do návrhu stánku na příští rok.
Už nyní se těšíme na účast OICT na další ročník, který se v Barceloně uskuteční od 5.11 do 7.11.2024.