Pražský Smart Energy Hackaton zná svého vítěze: mezinárodní programátorský maraton vyhrál česko-německý tým

6. 11. 2017
image-prazsky-smart-energy-hackaton-zna-sveho-viteze-mezinarodni-programatorsky-maraton-vyhral-cesko-nemecky-tym

První listopadový víkend, 3.–5. listopadu 2017, se uskutečnil druhý ročník dvoudenního nepřetržitého mezinárodního maratonu technologického „hackování“ pro mladé a talentované studenty z celého světa. Vítězem se stal tříčlenný tým Round Pancakes za návrh konverzačního robota pro mobilní telefony, který hlídá účty za energie. Účelem soutěže bylo nalézt co nejzajímavější zlepšovací systém úspory energie v budoucnosti. 

Cenu za nejlepší řešení, které pomůže šetřit energii ve městě, předala primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. „Jsem velice ráda, že pomůžeme hlavní město Prahu společně s nadanými česko-německými studenty proměnit v chytré město. Na koho jiného bychom měli spoléhat než na mladé a nápadité kreativní jedince, kteří smýšlejí a postupují dle nejnovějších trendů a nových technologií. Rádi bychom touto cestou motivovali další mladé talenty, aby s námi začali při realizaci svých neotřelých nápadů spolupracovat a společně s námi kreativně rozvíjet hlavní město České republiky,“ uvedla na slavnostním vyhlášení primátorka.

Pražského Smart Energy Hackatonu se zúčastnilo rekordních 22 tříčlenných týmů z celého světa, složených z těch nejnadanějších programátorů a techniků či dalších inovátorů v oblasti technologických „zlepšováků“ v šetření energie v domácnostech, městech, autech nebo ve veřejných budovách. 

Zadání pro specializované týmy bylo jasné: vymyslet co nejatraktivnější a nejefektivnější nápad v kolektivním brainstormingu, a to beze spánku během 48 hodin. Nápad pak týmy na konci víkendu představily zástupcům společností, které působí v energetickém průmyslu.  

Soutěžilo se o 5000 eur, tedy téměř o 200 tisíc korun, a možnost realizovat svůj nápad v reálu. Další cenu hlavního města Prahy ve výši 2000 eur obdržel tým složený ze studentů z Velké Británie a Polska, který prezentoval nejlepší „vychytávku“ pro projekt chytrého města Smart Prague. Navrhli dobíjení elektromobilu z jednoho do druhého bez nutnosti dobíjecích stanic.

Zatímco nynější hackaton byl zaměřený na energetiku, v jarních kolech letošního roku byla hlavním tématem mobilita.  Zvítězil český tým studentů ČVUT, který pro Prahu navrhl inteligentní systém, jenž dokáže zrychlit provoz metra. Výsledkem bylo to, že se nápad dokázal prosadit a studenti kromě 135 tisíc korun dostali také nabídku od hlavního města realizovat pilotní projekt v některé ze stanic pražského metra.