Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze - pořízení ekologického vytápění v domácnostech II" – 1. skupina, zjednodušeně nazývaného Kotlíkové dotace, dalších 28 žadatelů prostředky v celkové výši 3 277 785,75 Kč.
„Pokračujeme v naplňování dlouhodobých opatření, která zlepšují situaci s kvalitou ovzduší v hlavním městě. I díky těmto opatřením jsme letos neměli žádnou smogovou epizodu,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.
Vyhlášený program poskytuje podporu fyzickým osobám z Fondu soudržnosti Evropské unie prostřednictvím dotačního titulu Operační program Životní prostředí. Hlavnímu městu Praze byly Ministerstvem životního prostředí přiděleny finanční prostředky ve výši 23 700 000 Kč.
Výše poskytnuté účelové investiční dotace se odvíjí v závislosti na druhu nově instalovaného tepelného zdroje. V případě instalace plynového kondenzačního kotle je výše dotace 75 % celkových uznatelných nákladů včetně DPH, maximálně však 95.000,- Kč. Pro instalaci tepelného čerpadla nebo kotle pouze na biomasu s automatickým přikládáním je výše dotace 80 % celkových uznatelných nákladů včetně DPH, maximálně však 120.000,- Kč.
Celková výše dotace fyzickým osobám vypočtená jako procento ze způsobilých nákladů je pak navýšena o 7 500,- Kč, neboť celé území hl. m. Prahy leží v oblasti, která je „Střednědobou strategií zlepšení kvality ovzduší v ČR“ označena jako prioritní území. Pro plynové kondenzační kotle bude tedy maximální možná výše dotace činit 102.500,- Kč, pro kotle výhradně na biomasu s automatickým přikládáním nebo tepelná čerpadla to bude 127.500,- Kč.
S jednotlivými žadateli budou uzavřeny veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí účelové investiční dotace a příslušné finanční částky jim budou převedeny na jejich bankovní účty.
zdroj: MHMP