Pod vrchem Vítkov najdete chytrou cyklostezku

6. 10. 2022
image-pod-vrchem-vitkov-najdete-chytrou-cyklostezku

Městská část Praha 3 realizovala projekt Chytrá cyklostezka pod Vítkovem. Ten byl spolufinancován z rezervy Smart City hl. m. Prahy v rámci programu Smart Prague pro rok 2017 a podílel se na něm tým OICT Smart Prague.

Území, kterého se modernizace cyklostezky a jejího okolí týká, začíná u viaduktu přes ulici Husitskou a pokračuje podél úpatí vrchu Vítkova až k ústí Vítkovského tunelu. Uživatelé cyklostezky i strážníci dohlížející na klid v ulicích velmi pozitivně hodnotí instalaci kamer, které jsou integrovány do městského kamerového systému. Díky kamerám je provoz na cyklostezce monitorován, což má samozřejmě velký vliv na bezpečnost. Pěší, cyklisti, in-line bruslaři tak mají větší pocit bezpečí a v případě, že kamery zaznamenají nehodu, vyšle dispečink na místo včasnou pomoc.

Cyklostezku lze bezpečně využívat i po setmění, a to díky novému veřejnému osvětlení s úspornými LED zdroji světla a funkcí změny intenzity osvětlení. Tzv. stmívací režim je citlivý k okolí, protože nevytváří zbytečný světelný smog.

Celkové úpravy okolí cyklostezky celou lokalitu zatraktivnily, zvýšila se zde bezpečnost, vznikla dvě nová dětská hřiště, řada odpočívek a pobytových palub. Na vybraných místech jsou umístěny tabulky s QR kódy, tzv. beacons, pomocí kterých je možné získat bližší informace o objektech a historii cyklostezky.