Po 46 letech jezdí v Praze trolejbus

3. 7. 2018
image-po-46-letech-jezdi-v-praze-trolejbus

Praha má po 46 letech trolejbusovou linku, která propojuje Palmovku s Letňany. Na přibližně pětikilometrovém úseku mají tyto vozy hodinové intervaly. Zatím budou jezdit od dopoledních do podvečerních hodin.

Od začátku července mohou Pražané využívat novou trolejbusovou linku s číslem 58 v úseku Palmovka - Letňany. "Určitě je velká výhoda ekologičnost provozu. Tato linka je bezemisní a zároveň i tišší. Zároveň jsme vybrali i tento kopcovitý terén záměrně, v Prosecké ulici, kde můžeme ozkoušet všechny parametry dané technologie, tzn. dynamického dobíjení," řekla Aneta Řehková, tisková mluvčí DP hl. m. Prahy.

Díky trakčním bateriím může tento vůz jezdit o bez trolejového vedení. "Trolejové vedení tvoří zhruba 15% trasy, z toho zbytku může jet na vlastní zdroj, tzn. na baterii," řekla Řehková.

Pražský Dopravní podnik už v tuto chvíli připravuje další trolejbusovou linku s číslem 140, která bude pravidelně jezdit na trase Palmovka - Čakovice - Miškovice. "Další trolejbusová linka, číslo 140, by měla být zavedena v roce 2021. Byla vybrána opět kvůli kopcovitému terénu a také zde není technicky možné vystavět další tramvajovou trať," řekla Řehková. 

Trolejbusy v Praze vyjely poprvé v roce 1936 a byly první v tehdejším Československu. Po 36 letech byl však jejich provoz ukončen. Vzhledem k tomu, že se v minulosti preferovala výstavba metra, jejich obnova se neustále odkládala.

 

Zdroj: prahatv.eu