Praha 30. dubna 2020 – Během prodlouženého víkendu (1. – 3. května 2020) se uskuteční historicky první hackahton UniHack, který proběhne online na adrese www.unihack.cz. Talentovaní studenti českých univerzit spojí síly s odborníky, aby pomohli firmám vyrovnat se s ekonomickými důsledky koronaviru. Operátor ICT je jedním z hlavních partnerů akce a předá vlastní cenu v hodnotě 15 000 Kč jednomu z nejúspěšnějších týmů hackathonu.
Cílem toho virtuálního inovačního maratonu bude představit inovace, které pomohou firmám, institucím či organizacím zmírnit důsledky současné nepříznivé situace. Několik stovek účastníků se pokusí pomoci městům, vzdělávacím institucím, českému zdravotnictví či firmám. Akce je organizována studenty a zaměstnanci Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) spolu se společností Insane Business Ideas za podpory hlavního města Prahy, iniciativy prg.ai a UNICO.AI.
Na online hackathonu, který se nebude odehrávat na žádném konkrétním místě, ale proběhne celý ve virtuálním prostředí internetu, budou studenti spolu s inovátory a zástupci firem a organizací hledat rychlá řešení vedoucí k budoucí prosperitě, nejen s využitím dat, umělé inteligence a dalších nejmodernějších technologií.
„Operátor ICT, jakožto pražská městská společnost, která má za úkol testovat a zavádět inteligentní technologie a řešení v hlavním městě, je nejen jedním z partnerů, ale rovněž i mentorů tohoto online hackathonu. Velice se těšíme na nápady, které z této třídenní akce vzejdou a jsme hrdí na to, že budeme moct udělit cenu Operátora ICT jednomu z nejlepších týmů,“ dodává Matej Šandor, ředitel Úseku projektového řízení a fondů Operátora ICT, pod něho spadají také projekty Smart Prague.
Účastníci a účastnice UniHack budou řešit problémy a výzvy v rámci pěti témat: město sloužící lidem; vzdělávání pro budoucnost; proměna a stabilizace firem; umělá inteligence a využití potenciálu dat a chytřejší zdravotnictví.
Na hackathonu budou působit mentoři, lidé z řad akademické a odborné veřejnosti, kteří řešitelským týmům budou při práci pomáhat. Z řad Operátora ICT budou v roli mentorů k dispozici Martin Lér z Data City Lab a Jiří Peterka z projektové kanceláře Smart Prague. Jako motivace účastníkům poslouží kromě finančních nebo věcných cen od partnerů také neocenitelné spolupráce se zkušenými experty i následná spolupráce realizaci projektů. Operátor ICT předá jednomu z nejlepších týmů vlastí cenu v hodnotě 15 000 korun.
„Naší motivací k organizování tohoto hackathonu je současná nestandardní ekonomická situace v České republice, která bude mít zásadní dopad na malé a střední firmy. Je proto stěžejní, aby se česká ekonomika po opětovném rozjíždění orientovala inovativním směrem,“ říká jeden z organizátorů akce a student FIT ČVUT v Praze Ondřej Brém a dodává: „Tuto situaci spojenou s koronavirovými opatřeními vnímám jako příležitost pro firmy zamyslet se nad dosavadním způsobem fungování a současně příležitost pro nás, studenty nasměrovat talent a energii tam, kde je teď nejvíc zapotřebí.“
Hlásit se na www.unihack.cz mohou studenti a inovátoři s celého Česka do 30. dubna. Firmy, instituce či organizace se do hackathonu mohou zapojit tak, že zašlou svou výzvu přes jednoduchý webový formulář na webových stránkách UniHack.
Výsledné projekty by měly být uchopitelné v praxi a dále rozvíjené s konkrétními firmami, městem či státem, například v programu ÉTA Technologické agentury ČR, prostřednictvím iniciativy HACKTHECRISIS nebo Operátora ICT v hlavním městě Praze.
Kromě Operátora ICT k partnerům hackathonu patří:
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze, CEE Hacks, prg.ai, uLékaře.cz, UNICO.AI, hlavní město Praha, Meatspace.cz, covid19cz.cz, Technologická agentura České republiky, AstraZeneca, Uniqway, Škola Cyril Mooney, Sousedská pomoc, Mavericks, restaurace Bazar, Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, HACK THE CRISIS, startup disrupt, Hospodářská komora Praha 1, Zachraň svou firmu.
Více informací naleznete na webové stránce www.unihack.cz.