Novinky v oblasti Smart Cities, inovací v hlavním městě a vyhodnocení pěti let od vzniku Koncepce Smart Prague měla na programu Rada Smart Prague

15. 9. 2022
image-novinky-v-oblasti-smart-cities-inovaci-v-hlavnim-meste-a-vyhodnoceni-peti-let-od-vzniku-koncepce-smart-prague-mela-na-programu-rada-smart-prague

Další jednání Rady Smart Prague, v pořadí již desáté, se uskutečnilo ve středu 14. září 2022. Setkali se zástupci ministerstev, akademické sféry a OICT, aby se navzájem informovali o novinkách v oblasti Smart Cities a inovací. 

Tým OICT Smart Prague shrnul, co je od začátku roku nového v aplikaci PID Lítačka, jak pokročily jednotlivé projekty Smart Prague, tj. které jsou v pilotní fázi a které se po schválení Radou hl. m. Prahy začínají připravovat a jak si vedou projekty v rutinním provozu. Dále informoval o spuštění Prague Visitor Pass, rozvoji Portálu Pražana, o letošním ročníku soutěže NakopniPrahu (Pražský inovační maraton) a o novinkách v odpovědní platformě Mám nápad!, prostřednictvím které lze zasílat náměty na inovační projekty již pátým rokem. Rovněž představil ročenku Smart Prague Index, která už pět let mapuje 5 +1 oblastí Koncepce Smart Prague do roku 2030.

Tým datové platformy OICT Golemio prezentoval rozšíření dashboardů o další oblasti, např. veřejné zakázky Operátora ICT,  dotace HMP, vliv počasí na průjezdy pražských cyklistů. Dále zajistil aktualizaci dat kapacit ZŠ a MŠ pro potřeby umístění ukrajinských uprchlíků vč. rozpadu na konkrétní městské části, vizualizaci tras a dojezdnosti objízdných tras kolem Barrandovského mostu, zpracování druhého kola analýzy a dashboardu žádostí o sociální pobytové služby v Praze v souladu s pravidly GDPR a pro web Pragozor dvě nové kategorie plné grafů, a to Ukrajina a Ekonomika. Dalším úspěchem týmu je to, že data poloh vozidel PID z Golemia využívá nově Google i Seznam a další nainstalované odjezdové tabule.

Rada Smart Prague se rovněž dozvěděla, že OICT se intenzivně zapojil do inovačních mezinárodních projektů, jako je Horizon nebo Interreg či aktuální New Europian Bauhaus. Přínosem zapojení je, že se podpoří spolupráce jak na mezinárodní úrovni, tak i na místní úrovni, kdy se propojí další subjekty, které na projektech participují.