Městské firmy opět debatovaly o projektech Smart Prague: hlavní téma elektromobilita

15. 3. 2018
image-mestske-firmy-opet-debatovaly-o-projektech-smart-prague-hlavni-tema-elektromobilita

Jedním z hlavních témat setkání byla elektromobilita a možnosti, jak ji podpořit v pražských ulicích. Operátor ICT je pověřen Magistrátem hl. m. Prahy, aby v příštích dvou letech rozšířil stávající síť veřejných rychlonabíjecích stanic. Praha totiž v tomto směru zatím oproti jiným evropským metropolím zaostává. V současné chvíli je v Praze zhruba stovka veřejných nabíjecích stanic, pouze desetina je rychlonabíjecích. Přitom právě tato infrastruktura je zásadní proto, aby více Pražanů začalo využívat auta na elektrický pohon, která jsou šetrná k životnímu prostředí a lidskému zdraví. Podle odhadů v roce 2020 stoupne roční prodej elektromobilů až na 7000. Praha chce být na tento vývoj připravena a nabídnout Pražanům komfortní službu nabíjení vozů, při které budou moci platit jednorázově za jednotlivé odběry elektřiny a využít kartu Lítačku.

V současnosti se také uvažuje o zavedení metropolitní služby sdílení elektromobilů. Motoristé by tak automobily nemuseli vlastnit, ale na krátké vzdálenosti by mohli využívat sdílené vozy. Městské společnosti také začínají čím dál více využívat elektromobily jako součást své firemní flotily. Operátor ICT například vlastní hned dva elektromobily. Do plánů na podporu elektromobility patří také plošné zavedení elektrobusů v městské hromadné dopravě. Aktuálně Dopravní podnik hl. m. Prahy testuje elektrobus na linkách 213 a 163. V druhé polovině tohoto roku přibyde dalších 14 elektrobusů na lince 207. Operátor ICT připravuje projekt nasazení elektrobusů na lince Hlavní nádraží – Letiště Václava Havla.

Účastníkům pracovní skupiny, mezi nimiž byli například zástupci pražského Dopravního podniku, ROPID, Hasičského záchranného sboru, Prague City Tourism, Pražských služeb a další, představil generální ředitel Operátora ICT Michal Fišer projekt Virtuální Lítačky. Tento nový regionální dopravní systém bude spuštěn v létě a cestujícím v MHD a Středočeském kraji nabídne nové kanály k platbě jízdného. Kromě Lítačky, bude dalším možným nosičem jízdného platební karta Visa nebo Mastercad, In karty Českých drah a jízdenky bude možné koupit také přes mobilní aplikaci.