Ledovou plochu a skatepark v areálu Gutovka osvětluje úsporná LED technologie

23. 2. 2023
image-ledovou-plochu-a-skatepark-v-arealu-gutovka-osvetluje-usporna-led-technologie

Městská část Praha 10 realizovala projekt Modelová a testovací soustava optimalizace energií Gutovka. Ten byl spolufinancován za dotační podpory hlavního města Praha z finanční rezervy Smart Cities v průběhu roku 2020 až 2022 a podílel se na něm tým OICT Smart Prague.

 

Areál volného času Gutovka se nachází v blízkosti stanice metra Strašnická. Jedná se o největší zábavní centrum na Praze 10, které je díky dobré dopravní obslužnosti využívané obyvateli Prahy 10 i dalšími návštěvníky z okolních městských částí. Areál je bezplatně přístupný a zdarma je využití většiny vybavení až na vybraná sportoviště. Provoz tohoto areálu hradí městská část z vlastních zdrojů. Vysoká finanční náročnost provozu areálu vedla k rozhodnutí racionalizovat provoz, včetně spotřeby energií a médií. Snahou městské části je totiž i nadále zachovat volnou přístupnost areálu pro návštěvníky. S ohledem na realizaci projektu, který vedl k optimalizaci a zásadní modernizaci osvětlení části areálu, bude jeho provozu pro městskou část lépe udržitelný.

 

Výměna svítidel proběhla nad ledovou plochou a v prostoru skateparku. Nové osvětlení využívá úspornou LED technologii, konkrétně nad kluzištěm byla instalována svítidla o příkonu 100 W (místo původních výbojek 250W) a 15000 lm, v okolí skateparku pak o parametrech 200 W a 28000 lm. S ohledem na možnost regulace svítivosti byla ještě instalace nad kluzištěm doplněna o řízení příkonu svítidel. Díky této regulaci je tak možné dosáhnout dalších úspor na odběru elektrické energie. Jen samotná změna svítidel přenáší úsporu na odběru elektrické energie u ledové plochy i skateparku o 60 %.

 

Díky nastavené spolupráci mezi zástupci Městská část Praha 10 a zástupci OICT se podařila opatření, která znamenají úsporu finančních prostředků. Zároveň také mají významný vliv na snížení negativního vlivu provozu Areálu volného času Gutovka na životní prostředí.