Design nových zastávek vznikne ještě letos

11. 3. 2018
image-design-novych-zastavek-vznikne-jeste-letos

Zdroj: Mladá fronta DNES, Datum: 09.03.2018, Autor: Ondřej Hanko

Soutěž má na starosti Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který od designérů vyžaduje snadnou údržbu a jednoduchou stavbu, takzvanou modulární konstrukci. Konkrétní požadavky ale vzejdou až z diskuse nad předloženými návrhy.

IPR se totiž podobně jako v případě Karlova náměstí rozhodl pro netradiční typ soutěže, jednací řízení s uveřejněním.

Město myslí i na ptáky

Ve zkratce to znamená, že se designéři budou scházet s porotou a přizvanými experty a ti jim sdělí své připomínky. V porotě zasedne mimo jiné primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nebo městský designér Ženevy Claude Brulhart. Mezi přizvané odborníky patří lidé z Ropidu , dopravního podniku či památkového ústavu.

Město myslí rovněž na ptáky. Do návrhů tak bude mluvit i Česká společnost ornitologická. Kvůli proskleným zastávkám totiž zbytečně umře mnoho pražských opeřenců, čemuž lze vhodným designem předejít. Organizátoři pražské MHD ze společnosti Ropid chtějí, aby se v přístřešcích mohly vyvěsit mapy, informace o jízdenkách a jízdní řády.

„Rádi bychom je využili i pro lepší navigaci v území. Aby se tam objevil název zastávky nebo směrovky na přestup na metro či vlak,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal . Cestující by se z přístřešku měli dozvědět také o dalších zastávkách v okolí. Více by se měla zapojit i elektronika, například monitory zobrazující příjezdy tramvají a autobusů.

Ropid by zastávky rád začlenil do vznikající jednotné celopražské navigace. Informace o MHD tak mají doplnit i užitečné údaje o nejbližších památkách nebo úřadech. Chodci se navíc dozvědí, za jak dlouho k danému cíli dojdou.

„Chceme rozšíření počtu přístřešků. Chybí zejména v okrajových částech Prahy. Někde je možné použít přirozené zastřešení – podloubí nebo nároží, kde se přidělá střecha,“ dodává Drápal. Podle něj by se nové zastávky mohly rozšířit i do středních Čech. Záleží však na jednotlivých městech a vesnicích, které často mají rozdílné požadavky.

Až dva tisíce zastávek

„Výhledově by se mělo změnit až dva tisíce zastřešených zastávek,“ říká primátorka Krnáčová. „Věřím, že se nám podaří najít takový design, který bude citlivý, moderní, ale přitom vkusný a nadčasový,“ dodává.

Nové přístřešky se v ulicích objeví postupně. Nejprve tam, kde dosud chybí nebo kde je nutná výměna. „Už dnes známe přes tři sta padesát takových míst,“ upozorňuje ředitel Institutu Ondřej Boháč.

V současnosti patří zastávkové přístřešky, koše i některá zábradlí francouzské firmě JCDecaux. Ta bude mobiliář ve městě provozovat až do roku 2021. Primátorka smlouvu několikrát označila za nevýhodnou a chtěla ji vypovědět. Právní analýza z předminulého roku ale městu doporučila, aby raději počkalo, než smlouva vyprší, a mezitím našlo nový mobiliář. Praha právníky uposlechla a vloni vybrala nové lavičky, koše a stojany na kolo. Ve finále mezinárodní soutěže se utkaly tři designérské týmy. Jejich návrhy nechalo město vyrobit a vystavilo je na zahradě Institutu. Lidé si tak mobiliář mohli vyzkoušet na vlastní kůži.