3. ročník inovačního maratonu #NAKOPNIPRAHU ocenil nástroj pro komunikaci a řazení tramvají, recyklaci kávové sedliny z kaváren a fitness aplikaci pro děti

5. 6. 2022
image-3-rocnik-inovacniho-maratonu-nakopniprahu-ocenil-nastroj-pro-komunikaci-a-razeni-tramvaji-recyklaci-kavove-sedliny-z-kavaren-a-fitness-aplikaci-pro-deti

V pátek 3. 6. 2022 se v Centru architektury a městského plánování (CAMP) uskutečnilo finále veřejné soutěže pro inovátory – Nakopni Prahu 2022. Odborná porota vybrala 3 projekty s největším potenciálem realizace a přínosem pro obyvatele hlavního města. Vítězem se stal tým Zavaděči, který řeší komunikaci a řazení tramvají na křižovatkách bez světelné signalizace. Oceněné týmy získaly finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a dalších 420 000 Kč na pomoc s realizací vzniklého nápadu.

11 finálových týmů představilo svá řešení na vypsané výzvy před odbornou porotou. Ta hodnotila řešení konkrétní výzvy, inovativnost, realizovatelnost, celkový přínos pro město a obchodní model.

Oceněné týmy:

  1. Zavaděči s projektem Řadička
  2. reKáva s projektem reKáva
  3. Gamifit s projektem Gamifit

Zavaděči řeší problematiku tramvajové dopravy, která v centru balancuje na hraně kapacity. To přináší problémy, které lze jen těžko řešit komunikací mezi dotčenými řidiči napřímo. Pomoci tak mohou moderní technologie. Řadička předá potřebné informace řidičům tramvají jasnou a srozumitelnou cestou přímo do palubního počítače v kabině řidiče. „Máme ohromnou radost, že se v Nakopni Prahu podařilo uspět našemu projektu, který má za cíl pomoct řidičům tramvají v jejich náročné práci v pražském provozu. Věříme, že spokojenější budou po zavedení Řadičky jak řidiči tramvají, tak i cestující,” říká k vítězství Kryštof Petrásek z týmu Zavaděči, který problematiku zná i ze své vlastní zkušenosti řidiče tramvaje.

reKáva je odpadová služba pro kavárny, firmy a dalším instituce. Zajišťuje svoz kávové sedliny prostřednictvím elektrického cargo kola. Daná organizace shromažďuje vyprodukovanou sedlinu do „smart košů“ s integrovaným čipem, které monitorovat její stav a zaplnění koše. Prostřednictvím aplikace propojené se „smart koši“ má pak řidič kola přehled o tom, zda je třeba sedlinu již svézt pro další využití. „Jsem ráda, že se mí díky Nakopni Prahu podařilo projekt reKáva posunout do byznysové podoby a z ocenění mám velkou radost. Kávová sedlina je cenná surovina, která v tuto chvíli končí na skládkách. Ve spolupráci s PricewaterhouseCoopers jsme vypracovali a otestovali inovativní technologické řešení, které již nyní využívá např. kavárna v Pražském kreativním centru,” říká k účasti v soutěži Jana Šrámková

gamifit je gamifikovaná fitness aplikace pro děti inspirovaná sportovními trackery a workouty tvořenými pro užívání doma. Zároveň přináší možnost propojení např. s učitelem či trenérem, který pomocí aplikace může dětem dávat pohybové výzvy. Aplikaci tak mohou využít např. školy a motivovat své žáky k pohybu i mimo hodiny tělesné výchovy, nebo v případě lockdownů.

Zvláštní ceny partnerů:

  • CodeNOW: tým Kindr s projektem Kindr
  • THMP cena: team robomeow s projektem Kalendář svícení Petřínské rozhledny
  • PVK: tým reKáva s projektem reKáva, Senzorvzduchu s projektem Senzory do škol, Nové Vysočany Nově s projektem Meet&Green komunitní zahrada, Way2Eco s projektem Way2Eco

Finále bylo završením čtyřměsíčního inovačního maratonu, během kterého měly týmy podporu formou odborných workshopů, školení a mentoringu s experty z řad zástupců hl. města Prahy, městských společností a soukromých partnerů.

Gratuluji vítězi a dalším oceněným týmům. Letošní, už třetí ročník soutěže Nakopni Prahu přinesl mnoho inovačních a kreativních řešení, které mohou přispět k lepšímu fungování našeho města, a udělat tak z Prahy vzor pro ostatní metropole. Těší mě zejména fakt, že značná část zapojených projektů se soustředí na řešení výzev spojených se změnou klimatu. To je i pro vedení jednou z hlavních priorit,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Těšilo mě sledovat všechny mladé inovátory, jejich zapálení a profesionalitu, kterou ukázali v soutěži #NakopniPrahu. Do soutěže přišli s kvalitními projekty zaměřenými na témata jakými jsou například životní prostředí, komunity a školství & sport. Jsem proto rád, že jsme jako generální partner soutěže mohli podpořit spoustu nápadů, které využívají moderní inovativní přístup a mají velký potenciál řešit výzvy, které mohou, a věřím, že i budou, zkvalitňovat život nejen mnoha Pražanů i inspirovat další,“ uvádí ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení OICT Petr Suška.

Celkově se do soutěže přihlásilo inovátorských 42 týmů se zájmem řešit aktuální výzvy a problémy, a zlepšit tak kvalitu života ve městě.

Projekt Nakopni Prahu 2022 se inspiruje konceptem tzv. hackathonů a moderními inovačními postupy, které uplatňují světové metropole i soukromé společnosti. Cílem tohoto projektu je najít, rozvinout a zrealizovat projekty, které pomocí technologií nebo inovativních řešení zlepší život Pražanů.

Se všemi projekty, které porota posuzovala, se můžete seznámit ZDE.

Další informace o pražském inovačním maratonu a jeho výzvách jsou k dispozici ZDE.

Fotografie jsou k dispozici ke stažení ZDE.

 

O projektu Nakopni Prahu 2022

Pražský inovační maraton – Nakopni Prahu 2022 je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení vybraných osmi výzev pro zlepšení života v Praze. Pořadatelé maratonu jsou Operátor ICT a. s (OICT) ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, kteří organizací pověřili společnost Insane Business Ideas s.r.o. Více informací najdete na www.nakopniprahu.cz.