Zavádění elektrobusů do pražské MHD

Mobilita budoucnosti

image-zavadeni-elektrobusu-do-prazske-mhd

 

Dopravní podnik v běžném pražském provozu testuje různá technická řešení dobíjení elektrobusů:

 

Statické nabíjení - při stání vozidla

Na lince 109 (Palmovka - VÚ Běchovice) je provozován 1 elektrobus s plně elektrickým provozem včetně topení i klimatizace. Nabíjení elektrobusu je kombinací nočního nabíjení v garáži prostřednictvím kabelu a průběžného nabíjení během provozních přestávek v autobusovém obratišti Palmovka prostřednictvím pantografového sběrače a dvoupólového trolejového vedení. Elektrická energie je odebírána z napájecí sítě tramvají, což umožní dosahovat optimální ceny za kWh.

Na lince 154 Strašnická ↔ Koleje Jižní Město (dříve linka 207 směr Staroměstská – Ohrada) bude provozováno 14 elektrobusů s plně elektrickým provozem včetně topení i klimatizace. Nabíjení elektrobusů bude kombinací nočního nabíjení v garáži a průběžného nabíjení během provozních přestávek v autobusovém obratišti Ohrada, v obou případech prostřednictvím pantografového sběrače a dvoupólového trolejového vedení. Elektrická energie bude odebírána z napájecí sítě tramvají, což umožní dosahovat optimální ceny za kWh. 

 

Dynamické nabíjení - při jízdě vozidla

Na lince 140 (Palmovka – Miškovice, v první etapě v úseku Palmovka - Letňany) – již je v provozu 1 vozidlo s dynamickým nabíjením s plně elektrickým provozem včetně topení i klimatizace. Nabíjení elektrobusu probíhá kombinací nabíjení během jízdy prostřednictvím sběračů trolejbusového typu a statického nabíjení v garáži prostřednictví kabelu v autobusovém obratišti Palmovka (v poměru 90 % na baterie a 10 % pod trolejí). Trolej pro dynamické nabíjení je instalována v ulici Prosecká mezi zastávkami Kundratka a Kelerka, aby se otestovaly výhody elektrobusu a možnosti průběžného dobíjení baterií při energeticky nejnáročnějším pohybu - jízdě do prudkého stoupání. Elektrická energie je v uzlu Palmovka odebírána z napájecí sítě tramvají (Dobudka), což umožňuje dosahovat optimální ceny za kWh. V Prosecké ulici je instalovaná mobilní kontejnerová měnírna, která je připojena na síť 22kV.

Na lince 119 (Nádraží Veleslavín ↔ Letiště Václava Havla) je v přípravě projekt elektrifikace formou velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů. Projekt počítá i s využitím již existující i připravované napájecí infrastruktury tramvajové dopravy. Celkem by mělo být vybudováno napájení na cca 53 % trasy a pořízeno 20 vozidel v časovém horizontu roku 2022.

 

Přínos

  • Snížení produkce škodlivých emisí vytvářených při provozu dieselových motorů
  • Snížení hlučnosti v ulicích
  • Využití synergických efektů v rámci DPP (využití stávající napájecí infrastruktury tramvají, využití sdruženého nákupu energie)
  • Modernizace autobusové dopravy 

 

Realizátor

Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

 

 

Projekt je součástí

 Polad Prahu

Stav projektu

Pilotní provoz projektu

Dopravní podnik hl. m. Prahy

Máte nápad jak zlepšit Prahu?