Zavádění elektrobusů do pražské MHD

Mobilita budoucnosti

image-zavadeni-elektrobusu-do-prazske-mhd

Dopravní podnik v běžném pražském provozu testuje různá technická řešení dobíjení elektrobusů:

Statické nabíjení - při stání vozidla

  • Na linkách 213 (Želivského – Nádraží Uhříněves) a 163 (Želivského – Sídliště Rohožník) je od září 2015 provozován 1 elektrobus s plně elektrickým provozem včetně topení i klimatizace. Nabíjení elektrobusu je kombinací nočního nabíjení v garáži prostřednictvím kabelu a průběžného nabíjení během provozních přestávek v autobusovém obratišti Želivského prostřednictvím pantografového sběrače a dvoupólového trolejového vedení.  Elektrická energie je odebírána z napájecí sítě tramvají, což umožní dosahovat optimální ceny za kWh.
  • Na lince 207 (Staroměstská – Ohrada) – bude v druhé půlce roku 2018 provozováno 14 elektrobusů s plně elektrickým provozem včetně topení i klimatizace. Nabíjení elektrobusů bude kombinací nočního nabíjení v garáži a průběžného nabíjení během provozních přestávek v autobusovém obratišti Ohrada, v obou případech prostřednictvím pantografového sběrače a dvoupólového trolejového vedení.  Elektrická energie bude odebírána z napájecí sítě tramvají, což umožní dosahovat optimální ceny za kWh.

Dynamické nabíjení - při jízdě vozidla

  • Na lince 140 (Palmovka – Miškovice, v první etapě v úseku Palmovka - Letňany) – bude ke konci tohoto roku provozováno 1 vozidlo s dynamickým nabíjením s plně elektrickým provozem včetně topení i klimatizace. Nabíjení elektrobusu probíhá kombinací nabíjení během jízdy prostřednictvím sběračů trolejbusového typu a statického nabíjení v garáži prostřednictví kabelu v autobusovém obratišti Palmovka (v poměru 90 % na baterie a 10 % pod trolejí). Trolej pro dynamické nabíjení bude instalována v ulici Prosecká mezi zastávkami Kundratka a Kelerka, aby se otestovaly výhody elektrobusu a možnosti průběžného dobíjení baterií při energeticky nejnáročnějším pohybu - jízdě do prudkého stoupání. Elektrická energie bude v uzlu Palmovka odebírána z napájecí sítě tramvají (Dobudka), což umožní dosahovat optimální ceny za kWh. V Prosecké ulici bude instalovaná mobilní kontejnerová měnírna, která bude připojena na síť 22kV.

Přínos

  • Snížení produkce škodlivých emisí vytvářených při provozu dieselových motorů
  • Snížení hlučnosti v ulicích
  • Využití synergických efektů v rámci DPP (využití stávající napájecí infrastruktury tramvají, využití sdruženého nákupu energie)
  •           Modernizace autobusové dopravy 

Realizátor

Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

 

 Projekt je součástí

 Polad Prahu

Stav projektu

Připravujeme projekt

Dopravní podnik hl. m. Prahy

Máte nápad jak zlepšit Prahu?