První stanice linky metra C jsou pokryty mobilním signálem

2. 10. 2018
image-prvni-stanice-linky-metra-c-jsou-pokryty-mobilnim-signalem

Od úterý se do další části pražského metra dostává mobilní signál. Zatím se jedná o linku C a úsek mezi stanicemi Muzeum a I. P. Pavlova. Do konce října bude pokrytý úsek až do Roztyl.

Signál v metru se letos podařil v Praze zajistit po dlouhém vyjednávání mezi městem a operátory. „Mám z toho radost. V této první pilotní fázi bude dnes spuštěn signál v úseku Muzeum – I. P. Pavlova, což beru jako takový první záblesk a potvrzení, že se nám podařilo dodržet slib, který jsem veřejnosti dala,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.  

V dubnu letošního roku byla po několika letech jednání podepsána smlouva s konsorciem mobilních operátorů, ve které byl stanoven i harmonogram prací. „Jednání s konsorciem operátorů byla dlouhá a náročná, ale nakonec jsme se k dohodě dobrali a signál se postupně do metra začíná dostávat,“ popisuje primátorka Krnáčová.

Vyzařovací kabely a ostatních technologie mohou dělníci instalovat pouze v době, kdy je metro uzavřené, tedy 3,5 hodiny v nočních hodinách. Ve veřejných prostorách stanic a v tunelech metra i mezistaničních úsecích bude k dispozici signál 4G s rychlým přenosem dat LTE. 

Nechci z toho dělat velkou slávu, zatím se jedná o malý úsek, ale už tyto první kontrolní termíny ukazují, že se daří držet všechny harmonogramy. Instalace technologie je sice časově náročná, přesto už koncem října bude signálem pokryt celý úsek metra z Muzea až na Roztyly,“ dodává primátorka Adriana Krnáčová.

„To, že se za necelé 4 měsíce podařilo pokrýt první stanice, považujeme za velký úspěch,“ říká Lubomír Žatko, ředitel rozvoje a výstavby sítí T-Mobile a Slovak Telekom a dodává: „Konsorcium operátorů plánuje do výstavby investovat cca půl miliardy korun a pokrytí celého metra dokončit do roku 2022.“ 

Podle smlouvy, kterou Dopravní podnik hlavního města Prahy s konsorciem mobilních operátorů v dubnu letošního roku podepsal, se počítá, že celé metro bude signálem pokryto do roku 2022. Už v loňském roce město navíc spustilo veřejné wi-fi připojení v prvních šesti stanicích metra a letos v září se připojení rozšířilo i do stanice Muzeum.

„Celé je to o zvyšování komfortu cestujících. V 21. století by měl být standard, aby si lidé cestou do práce vyřídili emaily nebo přečetli zprávy, a proto mi přijde správné, že vedle zavedení mobilního signálu se postupně stanice pokrývají i wi-fi připojením,“ říká na závěr primátorka Krnáčová.

 

zdroj: MHMP